Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że polemika z nacjonalistycznym rosyjskim klubem motocyklistów Nocne Wilki, których określa mianem "skrajnie prawicowych świrów", powinna być sprawą społeczeństwa obywatelskiego, a nie rządów.

Niemiecka straż graniczna będzie próbowała powstrzymać członków klubu motocyklowego Nocne Wilki przed wjazdem do kraju - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec Martin Schaefer.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zabrało głos w sprawie incydentu z grupą weteranów rosyjskich, którzy wybrali się na wycieczkę do niemieckiego Bundestagu, jednak nie zostali do niego wpuszczeni. "To techniczne nieporozumienie" – oświadczył resort, który tłumaczy przyczynę trwającą w tym czasie sesją plenarną. Niektóre media rosyjskie informują jednak o tym, że w tym czasie Bundestag zwiedzali weterani z USA i Wielkiej Brytanii.

Rosyjskie banki są zobowiązane do zgłaszania wszystkich transakcji z klientami będącymi obywatelami państw, które nałożyły sankcje wobec Rosji - informuje dziennik "Izwiestia". Taki obowiązek wprowadziła Federalna Służba Monitoringu Finansowego. - Gdyby rzeczywiście tak postanowili, to strzelaliby sobie w stopę. Konsekwencją byłoby zawalenie się rosyjskiego systemu bankowego powiedział na antenie TVN24 BiŚ Piotr Kuczyński, główny analityk DF Xelion.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier 7 maja złoży oficjalną wizytę w Wołgogradzie, który na czas obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wróci do dawnej nazwy - Stalingrad - poinformowała "Niezawisimaja Gazieta". Towarzyszyć mu będzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W czasie bitwy o Stalingrad, na którym załamała się ofensywa hitlerowskich Niemiec w wojnie z ZSRR, między sierpniem 1942 r. i lutym 1943 r. zginęło ok. 100 tys. żołnierzy.

Dobre informacje z polskiej gospodarki. W minionym roku deficyt budżetu państwa był bowiem niższy od planowanego i wyniósł 28 mld 977,5 mln zł wobec planowanych 47 mld 505,1 mln zł, poinformował resort finansów. Ponadto, Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj nowelizację prawa cywilnego. Wobec czego, za około pół roku wejdą w życie nowe zasady dziedziczenia długów: tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości.

Ponad stu obywateli Niemiec przyłączyło się do rosyjskich separatystów - twierdzi gazeta „Die Welt”. Kilku miało zginąć, między innymi podczas walk pod Debalcewem. Niemieccy eksperci wzywają do zaostrzenia prawa tak, aby było możliwe ich ukaranie na podobnych zasadach, jak osób jadących walczyć u boku dżihadystów.