Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Pozornie wszystko jest takie samo, może poza tym, że na ustach i nosach mamy maseczki, i że więcej pracujemy z domu. Ale to iluzja. 2020 rok dogłębnie zmienił naszą rzeczywistość na wiele lat – tę prywatną i tę globalną. Redaktor naczelny TVN24 BiS Jacek Stawiski patrzy wstecz i podsumowuje, z jakiego punktu świat startuje w 2021 rok.

Ze skutkiem natychmiastowym Francja zawiesza eksport wszelkiej broni do Turcji w związku z jej inwazją na północno-wschodnią Syrię - przekazały w sobotę wieczorem we wspólnym komunikacie resorty spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej tego dnia decyzję o zakazie eksportu nowej broni podjął rząd Niemiec.

Niemcy mają wydać 40 miliardów euro do 2030 roku na ochronę klimatu - takie są ustalenia partii tworzących koalicję rządową (CDU/CSU i SPD), na które powołuje się dziennik "Die Welt" w swoim niedzielnym magazynowym wydaniu "Welt am Sonntag".

Niemiecki producent samochodów Daimler zapewnia, że nie wie, skąd północnokoreański przywódca Kim Dzong Un ma luksusowe, opancerzone limuzyny tej firmy, którymi porusza się przy ważnych okazjach. Daimler podkreśla, że nie robi z Pjongjangiem żadnych interesów.

Wycofanie się Niemiec z projektu gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzymałoby jego budowy, ale zmniejszyłoby zdolność Niemiec do bronienia dalszego przesyłu części gazu również przez terytorium Ukrainy - stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Po zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w Niemczech pojawiły się głosy, by ponownie przemyśleć budowę tego gazociągu.

Przebywająca z wizytą w Gruzji kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek, że nie sądzi, by planowany gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec uzależnił w przyszłości jej kraj od Rosji. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina oraz Stany Zjednoczone.

W kwestii gazociągu Nord Stream 2 Zieloni przestrzegają kanclerz Niemiec Angelę Merkel przed daleko idącymi ustępstwami wobec prezydenta Rosji Władimira Putina - zwraca uwagę ukazująca się online gazeta "Hasepost". Powołuje się na wypowiedzi współprzewodniczącego Europejskiej Partii Zielonych. Rozmowa przywódców Niemiec i Rosji zaplanowana jest na sobotę.