Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli

Kulisy wyboru szefa rzeszowskiej delegatury NIK oraz kwestie nagród rozdawanych pracownikom izby - m.in. o tym w sierpniu 2013 r. mieli rozmawiać Krzysztof Kwiatkowski, dziś prezes NIK, oraz ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Treść podsłuchanej rozmowy ujawniła TV Republika.

Poseł Bury wrócił z urlopu, w poniedziałek spotka się z komisją regulaminową i wtedy oczywiście takie kroki będzie podejmował. Nie sądzę, że będzie ukrywał się za immunitetem – powiedział w programie "Kawa na ławę" Piotr Zgorzelski (PSL). Zaproszeni goście byli zgodni, że prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski postąpił słusznie zrzekając się swojego immunitetu w związku z oskarżeniami pod adresem obu polityków o nieprawidłowości przy konkursach na stanowiska w Najwyższej Izbie Kontroli.

- Przekazałem nadzór nad wszystkimi kontrolami moim zastępcom. Postanowiłem też wyłączyć się z wszelkiej aktywności zewnętrznej - napisał w oświadczeniu Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Jego decyzja jest efektem ustaleń portalu tvn24.pl w sprawie śledztwa katowickiej prokuratury, która chce uchylenia immunitetów Kwiatkowskiemu i posłowi PSL Janowi Buremu.

Polskie gminy miały w ostatnich latach problemy z egzekwowaniem podatków lokalnych, stosowaniem ulg podatkowych oraz przy realizacji dochodów z majątku - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W 28 badanych przez NIK gminach straty z tytułu niewyegzekwowanych podatków sięgnęły ponad 2 mln złotych - aby je pokryć, gminy musiały podnieść stawki.

- Nie miałbym odwagi startować, gdybym nie miał konkretnych pomysłów na pracę Najwyższej Izby Kontroli - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, zatwierdzony w piątek na prezesa NIK przez Senat. I wyjaśnił, że ma zamiar wzmocnić autorytet Izby w relacjach z obywatelami i Sejmem, doprowadzić do zwiększenia kompetencji sejmowej komisji kontroli państwa i skupić działania NIK na strategicznych obszarach. - Doszedłem do wniosku, że w NIK-u jest sporo do zrobienia. Stąd moja decyzja o starcie - powiedział Kwiatkowski.

Klub PO oficjalnie zgłosił w środę w Sejmie kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Do wniosku dołączono podpisy poparcia 130 parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej.

Najwyższa Izba Kontroli cały czas przygotowuje raport w sprawie funkcjonowania bramek na autostradzie A4. Przedstawiciel izby nie chce podawać konkretnych terminów, kiedy raport ujrzy światło dzienne. Mówi jedynie, że prace nad nim wciąż trwają.

Klub PO zgłosi kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformował szef klubu Rafał Grupiński. Kadencja obecnego prezesa NIK Jacka Jezierskiego upływa w sierpniu.