Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

Nadzór nad SKOK prowadzi KNF, nie MF natomiast resort interesuje się całą sprawą - oświadczył w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek, komentując decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu od czwartku działalności SKOK Wołomin.

Nowa ordynacja podatkowa, nad którą ma pracować komisja kodyfikacyjna powinna zachęcić do płacenia podatków - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zdaniem szefa komisji prof. Leonarda Etela nowy akt musi pogodzić interesy podatników i fiskusa.

Po październiku deficyt budżetu państwa wyniósł 27 mld 248,6 mln zł, co stanowi 57,4 proc. dopuszczonego w tym roku deficytu w wysokości 47 mld 505,1 mln zł - wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków Ministerstwa Finansów.

Przepisy blokujące wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. - zakłada nowela uchwalona we wtorek przez Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat. Przed głosowaniem wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował, że oddał się do dyspozycji premier Ewy Kopacz.

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma opracować nową ordynację podatkową - poinformowało CIR. Komisja ma 4 miesiące na opracowanie założeń projektu.

- Nowy podatek może być dobrym pomysłem, aby walczyć z piractwem - mówi Krzysztof Zanussi, twórca i reżyser m.in. filmów "Persona non grata", czy "Barwy ochronne". Chodzi o podatek m.in. od tabletów i smartfonów, nad którym pracuje rząd. Z kolei Robert Brylewski współzałożyciel zespołów punkrockowych Brygada Kryzys i Armia, twierdzi, że ta opłata może zrekompensować straty artystów. Jednak obawia się, że pieniądze nie trafią do nich.

Rząd zamierza nałożyć dodatkową opłatę na rzecz twórców, którą będzie pobierał m.in. od producentów smartfonów i tabletów. Chodzi o wielkie pieniądze, czyli nawet 300 mln złotych rocznie. Organizacje zrzeszające artystów twierdzą, że dziś to oni tracą najwięcej. Natomiast producenci sprzętu przekonują, że będzie to drugi podatek od tego samego.

- Zmniejszyliśmy prognozę dynamiki PKB z 3,8 do 3,4 proc. To efekt sankcji nałożonych na Rosję i kontrsankcji ze strony Moskwy oraz przede wszystkim marazmu gospodarczego w Europie Zachodniej - mówił w TVN24 Biznes i Świat Mateusz Szczurek, minister finansów. - Gospodarka nie przyśpiesza w ostatnich miesiącach. Jest to niepokojące - dodał.