Meksyk

Meksyk

Postrach Meksyku, wulkan Popocatepetl, w nocy z piątku na sobotę dał się we znaki mieszkańcom jednej z okolicznych miejscowości. Góra wyrzucała z siebie kłęby pyłu i rozżarzone skały, strasznie przy tym hałasując. Meksykanie obawiają się, że już najwyższy czas na jej erupcję.

Olbrzymi pożar w trzy dni strawił tysiąc czterysta hektarów lasu i błyskawicznie się rozprzestrzenia. Linia ognia podeszła pod Guadalajarę - drugie najludniejsze miasto Meksyku.

Czy Popocatepetl, największy czynny wulkan w Meksyku, budzi się do życia? W sobotę doszło do niewielkiej erupcji. Z krateru wydobywała się lawa i popiół wulkaniczny.

Ważącego tonę i mierzącego sześć metrów długości żarłacza białego złowili dwaj meksykańscy rybacy z małej łódki, niewiele większej od gigantycznej ryby. Zwierzę zaplątało się w sieci w Zatoce Kalifornijskiej. W jego brzuchu znaleziono dwie foki.

Wulkan od piątku wyrzuca parę wodną, ale teraz w powietrze zaczęły z krateru wylatywać rozgrzane do czerwoności fragmenty skał. Meksykańskie Centrum Zapobiegania Katastrofom ogłosiło trzeci stopień zagrożenia w siedmiostopniowej skali.

Czwarte w ciągu miesiąca i drugie w ciągu doby silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk. Wstrząs o sile 6,9 st. w skali Richtera wystąpił w czwartek na ranem w Zatoce Kalifornijskiej. Wcześniej w nocy ziemia zatrzęsła się z siłą 6,5 stopni stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Było je czuć nawet w stolicy kraju. Również w środę silne trzęsienie wystąpiło w Indonezji, a mocniej poruszyła się też ziemia w Oregonie w USA.

Południowy Meksyk zatrząsł się we wtorek wieczorem polskiego czasu na skutek silnego trzęsienia ziemi. Jego siła wyniosła 6,3 st. w skali Richtera. Odnotowano zniszczenia budynków, ale oficjalnie potwierdzono, że nie spowodowało ono większych strat.

Ponad 800 zniszczonych domów, most, który spadł na autobus, i 11 rannych - to najnowszy bilans bardzo silnego trzęsienia ziemi, jakie we wtorek wieczorem (czasu polskiego) nawiedziło południowy Meksyk. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w stolicy kraju, w Acapulco, a także w sąsiedniej Gwatemali. Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) miało ono siłę 7,6 w skali Richtera. Po wstrząsach wtórnych władze utrzymują stan alarmu.

W meksykańskiej części Oceanu Spokojnego rodzi się coraz więcej wielorybów szarych. Specjaliści z ministerstwa środowiska naliczyli w tym roku 1198 młodych zwierząt. To dla nich powód do radości, bo od 20 lat pracują nad stworzeniem warunków dla przywrócenia populacji tych ssaków u wybrzeży Meksyku.

Słynny El Popo znowu daje o sobie znać. Popocatepetl, bo tak brzmi pełna nazwa tego wulkanu, od kilku dni wyrzuca do atmosfery gazy i parę wodną. Wydano ostrzeżenie przed możliwą erupcją, a władze Meksyku są gotowe wprowadzić w życie plany ewakuacyjne.

Według lokalnych władz, co najmniej 3 osoby poniosły śmierć w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę wieczorem Meksyk (godz. 2.47 czasu polskiego). Wstrząsy o sile 6,5 stopni w skali Richtera wystąpiły w stanie Guerrero położonym na zachodzie kraju.

70 proc. powierzchni Meksyku zmaga się z suszą. Mieszkańcy, zwłaszcza północnych regionów, każdego dnia walczą o przetrwanie. Woda starcza tylko do picia. Rolnictwo kraju jest w poważnych tarapatach.

Archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości kuchni w królewskim pałacu Majów sprzed ponad 1000 lat. Pomieszczenie ma 40 metrów długości i 14 szerokości. Nie powstydziłby się jej nawet najbardziej wykwintny szef kuchni.

Badacze z Interdisciplinary Centre of Marine Sciences (CICIMAR) w meksykańskim La Paz potwierdzili, że znaleziony na początku roku jednooki płód rekina jest prawdziwy. To pierwsze naukowe potwierdzenie faktu, że takie ryby występują w środowisku naturalnym.

Silny wiatr, który wzburza morze u wybrzeży niepokoi Meksykanów. Teraz, kiedy Rina, były huragan będący tropikalną burzą, zmierza w kierunku Riviery Maya, mieszkańcy martwią się o jej wpływ na turystykę.

17-letni Lasser i 14-letnia Vania to para niedźwiedzi brunatnych, które przeniosły się do nowego domu w zoo w Mexico City. Opiekunowie zwierząt zapewniają, że cieszą się one dobrym zdrowiem i mają teraz idealne warunki do założenia rodziny.