Meksyk

Meksyk

W nocy ze środy na czwartek naszego czasu huragan Barbara nadciągnął nad południowy Meksyk. Są co najmniej dwie ofiary śmiertelne żywiołu, który teraz osłabł i aktualnie ma ponownie status burzy tropikalnej.

Wulkan Popocatepetl, położony ok. 60 km na południowy wschód od stolicy Meksyku, staje się coraz bardziej aktywny. Nad kraterem unosi się 3,5-kilometrowa chmura wulkanicznego pyłu - informuje centrum ochrony przed klęskami żywiołowymi CENAPRED.

"El Popo" w niedzielę wzmógł swoją aktywność. Meksykański wulkan stał się na tyle niebezpieczny, że Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom zmuszone było podnieść poziom alarmu wulkanicznego. Jest obawa, że potężne eksplozje uwolnią pokłady popiołu i lawy, które spadną aż na stolicę.

Popocatepetl zasypał pyłem meksykańskie miasta. W ostatnim czasie wulkan jest wyjątkowo aktywny, 50 tysięcy zagrożonych jego wybuchem ludzi ostrzeżono przed niebezpieczeństwem. Także w Ekwadorze uaktywnił się wulkan.

W meksykańskim stanie Nuevo Leon są obszary zamieszkałe prawie wyłącznie przez kobiety i dzieci. Mężczyźni wyjechali za pracą do Stanów Zjednoczonych, często zakładają tam rodziny i już nie wracają.

W ciągu ostatniej doby nasiliła się aktywność meksykańskiego wulkanu Popocatepetl. W ciągu kilku godzin zaobserwowano 87 wyrzutów popiołów i gazów oraz odłamków skał z krateru. W okolicy obowiązuje żółty alarm wulkaniczny, jednak nie zaobserwowano zagęszczenia popiołów w pobliskich miejscowościach.

W walce z pożarami w Meksyku bierze udział ok. 600 strażaków. Ogień zaprószyli prawdopodobnie wypalający swoje plantacje rolnicy. Zginęła jedna osoba.

Ogień szaleje na północy Meksyku. We wtorek nie było go w stanie ugasić pół tysiąca strażaków. Dzisiaj może być jeszcze gorzej. Meksykańskie media podają, że za wybuch pożaru odpowiedzialność ponosi dwóch młodych mężczyzn.

Szerokie plaże Pacyfiku w południowych stanie Chiapas od niepamiętnych czasów stanowią miejsce narodzin żółwi morskich. Tym łagodnym olbrzymom zagraża wyginięcie, dlatego miejscowe władze i wolontariusze ruszyli im na ratunek, zbierając i inkubując ich jaja.

Pierwsze dni nowego roku to dla mieszkańców północno-zachodniego i środkowego Meksyku czas zmagań ze śniegiem i mrozem. W jednym z tamtejszych stanów na skutek śnieżycy doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego zginęła jedna osoba.