Meksyk

Meksyk

Dekret prezydenta USA Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy z Meksykiem ożywia patriotyzm Meksykanów - pisze AFP. Obywatele tego kraju m.in. ustawiają flagę Meksyku jako zdjęcie profilowe w internecie i wzywają do bojkotu amerykańskich produktów.

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że jeśli prezydent Meksyku nie akceptuje decyzji USA ws. budowy muru na granicy i nie chce za niego zapłacić, to lepiej by było, gdyby odwołał planowaną podróż do Waszyngtonu. Trzy godziny później Enrique Pena Nieto poinformował, że jego biuro właśnie to uczyniło.

Plany prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ograniczenia nielegalnej imigracji są niehumanitarne i zaszkodzą krajowi - ocenia w czwartek dziennik "New York Times". Przypomina, że w ostatnich latach spadała liczba nielegalnych imigrantów, docierających do USA.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział w środę, że nie akceptuje decyzji Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy. Powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto oświadczył, że jego kraj nie chce "ani konfrontacji, ani podległości" w stosunkach z USA. Dodał, że będzie prowadził dwustronne rozmowy z krajami sygnatariuszami Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

Uzbrojony mężczyzna zastrzelił co najmniej pięć osób, w tym troje obcokrajowców, w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnego czasu przed klubem nocnym w kurorcie Playa del Carmen na wschodzie Meksyku - poinformowały lokalne władze. Agencja EFE donosi, że obrażenia odniosło co najmniej 10 osób.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto wyraził w środę gotowość do podjęcia rozmów z administracją Donalda Trumpa m.in. na temat handlu, bezpieczeństwa i migracji. Zaznaczył jednak, że jego kraj nie pokryje kosztów związanych z budową muru na granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że Meksyk zwróci koszt budowy muru na granicy z USA, za który na razie muszą zapłacić amerykańscy podatnicy. Podczas kampanii wyborczej Trump obiecał, że postawi mur, który powstrzyma napływ imigrantów nielegalnie dostających się do Stanów Zjednoczonych.