Lotnictwo

Lotnictwo

W czwartek przed godziną 10, na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował dreamliner PLL LOT pomalowany w biało-czerwone barwy upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy samoloty F-16 asystowały maszynę od momentu jego wlotu w polską przestrzeń powietrzną.

Przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie odbył się protest grupy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych w obronie zwolnionej dyscyplinarnie szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. - Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem - mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową, a za słowa nawołujące do stosowania przemocy - odpowiada Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

Dwa związki zawodowe reprezentujące pilotów i personel pokładowy PLL LOT po raz kolejny wywołują nieuzasadniony niepokój u pasażerów - ocenił rzecznik LOT Adrian Kubicki. Dodał, że nawoływanie do protestów w trakcie postępowania sądowego to działanie na szkodę spółki.

Ma dwa kokpity, sześć odrzutowych silników i rozpiętość skrzydeł dłuższą niż boisko do piłki nożnej. Mowa o największym samolocie na świecie o nazwie Stratolaunch, który niebawem ma wzbić się w powietrze.

Rząd chce otworzyć przestrzeń powietrzną dla latających robotów. Za pół roku mogą zacząć dostarczać próbki medyczne. To test, który zwiastuje początek podniebnej rewolucji - czytamy w poniedziałek w "Rzeczpospolitej".

United Airlines wysyła na emeryturę jedną z legend pasażerskiego lotnictwa, czyli samoloty Boeing 747. Z tej okazji piloci i pracownicy portu lotniczego w Los Angeles postanowili pożegnać wysłużone maszyny. Model 747 wszedł na rynek w 1969 roku i zrewolucjonizował długodystansowe podróże powietrzne.

Na lotnisko w amerykańskim Pittsburghu będą mieli wstęp także ludzie bez biletów lotniczych. Zmiana przepisów da im możliwość na przykład zrobienia zakupów w sklepach które były dotychczas dostępne tylko dla osób z biletami. Oczywiście najpierw osoby odwiedzające terminal będą musiały przejść kontrolę bezpieczeństwa. A jak na przestrzeni lat zmieniały się przepisy bezpieczeństwa na lotniskach prześledziła Agata Zamęcka w magazynie "24 godziny".

PLL LOT uruchomiły połączenie z Warszawy do szwedzkiego Goeteborga - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodano, że loty będą wykonywane sześć razy w tygodniu samolotami Bombardier CRJ900, które na pokład zabierają 90 pasażerów.

Niepewność co do przyszłości lotów między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie uderza w branżę lotniczą - ostrzegają właściciele pięciu największych lotnisk w Wielkiej Brytanii. Pasażerowie już zaczynają planować loty na najbliższe miesiące i część z nich zamierza ominąć brytyjskie lotniska - wynika z raportu.

Lotnisko Chopina musi zwiększać swoją przepustowość, by móc obsługiwać więcej pasażerów - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Dodał, że umożliwi to m.in. rozbudowa terminala, czy też przeniesienie ruchu cargo i general aviation, czyli lotnictwa ogólnego na lotnisko w Modlinie.