Lotnictwo

Lotnictwo

Konflikt między szefostwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a związkami zawodowymi kontrolerów może obniżyć "bezpieczeństwo operacji lotniczych" i doprowadzić do "błędu" i "incydentu lotniczego" - alarmuje ministra infrastruktury prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego w piśmie, do którego dotarł tvn24.pl. Dokument jest dołączony do wyników kontroli wszczętej po materiałach TVN24, która potwierdziła, że system pracy jednego kontrolera był wprowadzony z naruszeniem procedur. Rzecznik resortu nie odpowiedział na nasze pytania.

Samolot iskierka jest już w drodze ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Pierwszy raz pilot przeleci nim Atlantyk, a tą maszyną to nie lada wyczyn. Samolot polskiej produkcji do kraju ściągają miłośnicy lotnictwa. Łukasz Wieczorek.

Załoga Ryanaira otrzymała "wiarygodne powiadomienie" od białoruskiego kontrolera, że bomba na pokładzie samolotu ma być zdetonowana "w przypadku wejścia w litewską przestrzeń powietrzną lub próby lądowania na lotnisku w Wilnie" - tak incydent w Mińsku opisuje Ryanair w raporcie, do którego dotarł tvn24.pl. Pod wpływem tak przekazanej informacji piloci podjęli decyzję o lądowaniu w Mińsku. Nie widzieli wówczas białoruskiego myśliwca.