Litwa

Litwa

Litwa: Nowa ustawa dyskryminuje Polaków

Litewski Sejm przyjął nowelizację ustawy o obywatelstwie. W ocenie niektórych posłów nowe prawo nosi znamiona dyskryminacji, gdyż część jego zapisów dotyczy jedynie osób pochodzenia litewskiego. Kontrowersje wywołuje też jeden z głównych zapisów ustawy, czyli prawo do podwójnego obywatelstwa.

"Polacy zawsze coś znajdą, by się czepiać Litwinów"

Ponad połowa Litwinów uznała, że ustępstwa wobec mniejszości polskiej ws. pisowni nazwisk nie przyczyniłyby się do poprawy stosunków polsko-litewskich na dłuższą metę , bo potem "Polacy wynaleźliby jakieś nowe problemy, by się czepiać Litwinów" - wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku "Lietuvos rytas". Z kolei dziennik gospodarczy "Verslo żinios" w artykule pod tytułem "Rosjanie dzielą Europę rękoma Polaków" krytykuje zawartą w piątek polsko-rosyjską umowę gazową.

Polsko - litewska walka o język i interesy

Spór o używanie polskiego języka na Litwie trwa. Jego ofiarą padli między innymi Dariusz Gasperowicz i Zygmunt Marcinkiewicz. Za umieszczenie polskich nazw miejscowości na tabliczkach w autobusach obydwaj muszą zapłacić łącznie około tysiąc złotych kary. Ten przypadek to jednostkowy przykład poważnego problemu, który zatruwa relacje polsko - litewskie.

Stosunki z Litwą "łagodził Kaczyński"

- O zmianie retoryki Polski względem Litwy zadecydowała zmiana strategii polityki zagranicznej Warszawy i nierealizowane obietnice Wilna odnośnie do polskiej mniejszości narodowej - uważa litewski historyk i politolog Antanas Kulakauskas. Ekspert uważa, że dobre relacje pomiędzy państwami były zasługą prezydenta Lech Kaczyńskiego.

Premier Litwy: Polacy podgrzewają atmosferę

- Niektórzy polscy politycy podgrzewają atmosferę dwustronnych stosunków polsko-litewskich - powiedział w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas premier Litwy Andrius Kubilius. To reakcja na środową wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego dla Polskiego Radia, w której minister przypomniał, że mniejszość polska na Litwie ma "od lat katalog niezałatwionych spraw".

Litwa zbliża się do Białorusi

Ministrowie obrony Litwy i Białorusi, Rasa Juknevicziene i Jurij Żadobin, podpisali w Wilnie porozumienie o współpracy w dziedzinie obrony.

Litwini planują rok Miłosza

Uroczystości okolicznościowe, projekty edukacyjne i wydawnicze, a także projekty upamiętnienia imienia Czesława Miłosza, to główne elementy obchodów "Roku Czesława Miłosza" na Litwie. Rząd zatwierdził wstępny plan wydarzeń, szczegóły ma opracować Ministerstwo Kultury.

Polsko-litewski konflikt groźny dla regionu?

Nieporozumienia między Litwą a Polską mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu bałtyckiego - uważa estoński politolog Andres Kasekamp. Groźne może być zwłaszcza ewentualne wycofanie się Orlenu z inwestycji w litewskiej rafinerii Możejki.

Konflikt Polski z Litwą. Wilno wyciąga rękę

- Musimy bardzo otwarcie porozmawiać, nie za pośrednictwem mediów, ale bezpośrednio - powiedział Algis Kaszeta, wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu. Polityk ma zamiar jak najszybciej zwołać posiedzenie Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Poselskiego w celu omówienia napiętej sytuacji w stosunkach polsko-litewskich.

MSZ ostro krytykuje Litwę

Ministerstwo spraw zagranicznych w ostrych słowach krytykuje Wilno za niereagowanie na nasze "przyjazne gesty" i za "brak poszanowania mniejszości polskiej na Litwie". - Nie możemy tego akceptować - brzmi oficjalne stanowisko polskiego MSZ. Resort przyznaje, że "z rosnącym zaniepokojeniem i troską" obserwuje rozwój sytuacji w stosunkach między oboma krajami. Zapowiada też "podjęcie działań dyplomatycznych w sprawie polskiej mniejszości na Litwie".

"Polacy: Litwini to nacjonaliści. Litwini: Polacy to aroganci"

Relacje pomiędzy Polską a Litwą są "najgorsze w Europie". Taka ocena pojawiła się w najnowszym wydaniu tygodnika "European Voice". Gorąca debata pomiędzy dwoma krajami toczy się wokół nierozstrzygniętych od lat kwestii: edukacji, kultury i praw mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie czy sprzedaży udziałów litewskiej rafinerii koło Możejek. Polska zarzuca Litwie, że nie realizuje zobowiązań wobec polskiej mniejszości narodowej. Litwa oskarża Polskę o brak dostatecznej integracji. "Polacy twierdzą, że Litwini to nacjonaliści, a Litwini mówią, że Polacy to aroganci" - kwituje "EV".

OBWE ws. polskich nazwisk na Litwie

Litwa samodzielnie powinna rozstrzygnąć kwestię pisowni polskich nazwisk - powiedział w czwartek wysoki komisarz OBWE ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek w wywiadzie dla agencji BNS. - Uważam, że państwo samodzielnie powinno zadecydować, jak rozstrzygnąć problemy związane z używaniem języka mniejszości narodowych - oświadczył.

Raj na ziemi? Wyspa blondynek

To dość niezwykłe przedsięwzięcie. Jedna z litewskich firm planuje zorganizować na Malediwach wyspy zarządzanej tylko i wyłącznie przez… blondynki.

Milionerka - wdowa po prezydencie - chce renty

Na Litwie rozgorzała dyskusja, czy posiadająca milionowy majątek Kristina Brazauskiene, wdowa po byłym prezydencie Algirdasie Brazauskasie, ma moralne prawo do renty specjalnej. Gwarantuje ją prawo i wynosi ona 50 proc. wynagrodzenia szefa państwa. Brazuskas otrzymywał wynagrodzenie w wysokości prawie 14 tys. litów (ok. 15 tys. zł).

Rząd Litwy za "polskimi nazwiskami"

Rząd Litwy opowiada się za legalizacją pisowni nazwisk, w tym polskich, w formie oryginalnej - poinformował minister sprawiedliwości Remigijus Szimaszius. W środę w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa dotycząca pisowni polskich nazwisk na Litwie.

Dyskryminacja polskich dzieci? Litwini zaprzeczają

Nie ma żadnej dyskryminacji, jeżeli chodzi o naukę w języku polskim - zapewnia litewska rzeczniczka praw dziecka Edita Żiobiene w liście do swojego polskiego odpowiednika Marka Michalaka. Michalak w sierpniu wyraził zaniepokojenie zapisami nowej litewskiej ustawy o oświacie, która jego zdaniem doprowadzi do zamknięcia wielkości polskich szkół na Litwie.

88 proc. obywateli nie ufa premierowi

Aż 88 proc. rodaków nie ufa premierowi Litwy Andriusowi Kubiliusowi - wskazuje najnowszy sondaż instytutu Baltijos Tyrimai przeprowadzony na zamówienie informacyjnej agencji ELTA.

Nie chcą Piłsudskiego w Druskiennikach

Nie wszystkim podoba się pomysł upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Druskiennikach. Ostro sprzeciwił się temu Litewski Związek Więźniów Politycznych i Zesłańców (LZWPiZ), który współpracuje ze współrządzącą partią konserwatywną.

"Litwinom Piłsudski kojarzy się z krzywdami"

Plan postawienia w Druskiennikach pomnika Józefa Piłsudskiego wzbudza wśród wielu Litwinów negatywne emocje. - Litwinom postać marszałka Józefa Piłsudskiego kojarzy się z krzywdami - uważa Vytautas Landsbergis, legenda litewskiej opozycji antykomunistycznej, dziś eurodeputowany.