Litwa

Litwa

Wszystko na barkach Niemców. Imigranci blisko polskich granic

Imigranci i uchodźcy trafiają do krajów Unii Europejskiej codziennie. Tylko w środę ponad trzy tysiące osób przedostały się na granicę węgierską z Serbii. W granicach UE lub u jej murów jest więc w tej chwili prawdopodobnie pół miliona osób z Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki. Polska problemów z nielegalną imigracją nie ma, ale już jeden jej sąsiad tak.

"Czy możliwa jest rosyjska interwencja w Finlandii i w państwach bałtyckich? Tak"

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.

Wilno pozbywa się radzieckich rzeźb

Władze litewskiej stolicy podjęły decyzję o zdemontowaniu radzieckich rzeźb, które mieściły się na Zielonym Moście w centrum Wilna. Pomniki, przedstawiające robotników, kołchoźników i studentów, stanęły na moście w 1952 roku. Sprawa pomników oburzyła rządową "Rossijską Gazietę", która przypomina, że rzeźby to "pomnik kultury".

Amerykański generał: zwiększymy skalę ćwiczeń nad Bałtykiem

Szef sztabu sił lądowych USA generał Raymond Odierno zapowiedział we wtorek w trakcie wizyty na Litwie, że przyszłe ćwiczenia wojskowe na terenie państw bałtyckich będą miały większą skalę. Zaznaczył, że jest zainteresowany tym, by udział w nich brało wiele państw.

"Czy Rosja jest legalna? Zamordowała cara". Odpowiedź na śledztwo Moskwy

Dochodzenie rosyjskiej prokuratury generalnej w sprawie uzyskania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii w 1991 r. wywołało powszechne oburzenie w tych krajach. Litewskie MSZ uznało sprawę za prowokację i nazwało działania rosyjskich śledczych "absurdem prawnym, moralnym i politycznym". "Nie do przyjęcia i absurdalne" - zakomunikowało łotewskie MSZ. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Niepodległość państw bałtyckich na celowniku rosyjskiej prokuratury

Najpierw była sprawa przekazania Ukrainie Krymu w 1954 roku. Teraz Prokuratura Generalna Rosji sprawdza, czy uznanie w 1991 r. niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii przez władze ZSRR było legalne. O sprawie poinformowała rosyjska agencja Interfax. Rosyjska opozycja twierdzi, że prokuratura nie ma takich uprawnień. Litewskie MSZ nazwało dochodzenie prokuratury "absurdem prawnym, moralnym i politycznym".

Dane współpracowników KGB tajne, o ile sami się przyznali

Dane byłych współpracowników KGB na Litwie, którzy dobrowolnie przyznali się do współpracy z radziecką bezpieką, pozostaną tajne przez 75 lat – postanowił litewski Sejm. Przyjęte poprawki do ustawy lustracyjnej przewidują też możliwość dalszego wydłużenia tego czasu.

Berlin ostro o groźbach Putina: przypominają zimną wojnę

Działania Władimira Putina przypominają te z okresu zimnej wojny - powiedział w środę szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Rosji o produkcji dodatkowych 40 międzykontynentalnych pocisków balistycznych w ramach rozbudowy arsenału atomowego.

Litwa: za propagandę rosyjską zapłacą też kablówki

Za podsycanie do wojny na Litwie będą karani nie tylko nadawcy TV, ale też litewscy operatorzy telewizji kablowych, którzy retransmitują kanały telewizyjne nadające wrogą propagandę – postanowił we czwartek litewski Sejm.

Rosja: zatrzymaliśmy litewskiego szpiega

Pracownik litewskich służb specjalnych został aresztowany w Moskwie w związku z podejrzeniem prowadzenia działalności szpiegowskiej - poinformowała agencja TASS, powołując się na rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).