Korea Północna

Korea Północna

Rakieta Kima runęła do morza. Fiasko Phenianu

Północnokoreańska rakieta dalekiego zasięgu Unha-3, którą wystrzelono w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu rozpadła się po kilku minutach lotu, a jej szczątki wpadły do Morza Żółtego. Najpierw o fiasku Phenianu poinformowały USA, Japonia i Korea Południowa, później potwierdziły to media Kima. Zapowiedź wystrzelenia rakiety wzbudziła powszechny sprzeciw społeczności międzynarodowej.

Rakieta Kima nie poleciała. Winna zła pogoda

Pierwszy dzień, w którym było możliwe odpalenie północnokoreańskiej rakiety Unha-3 minął bez wydarzeń. Anonimowy przedstawiciel Phenianu stwierdził, że winna jest zła pogoda. Na start rakiety z napięciem czeka cały region. Korea Południowa i Japonia postawiły w stan gotowości swoją obronę przeciwrakietową. - Jesteśmy przygotowani na każdą możliwość - oświadczył japoński premier Yoshihiko Noda.

Reżim daje prezenty na urodziny Kim Ir Sena

Dwa kilogramy ryżu, litr oleju sojowego, dwa kilogramy wieprzowiny - to część spisu prezentów, które mają dostać obywatele Korei Północnej z okazji wielkich uroczystości upamiętniających setną rocznicę urodzin założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jak twierdzi portal "Daily NK" powołując się na swoich informatorów, Phenian wyznaczył władzom lokalnym kompletnie nierealne wymagania w dziedzinie "prezentów".

Phenian tankuje rakietę. Start coraz bliższy

Właśnie tankujemy rakietę dalekiego zasięgu Unha-3 - poinformowały władze Korei Północnej. Jej start ma nastąpić w najbliższych dniach. Według Korei Południowej, Japonii i USA to zakamuflowany test broni balistycznej. Według Phenianu to misja naukowa, której celem jest umieszczenie satelity na orbicie.

Rakieta na wyrzutni. "Byłaby bezużyteczna podczas wojny"

Korea Północna wykonała zaskakujący krok. Kilkudziesięciu zagranicznych dziennikarzy zostało zaproszonych na wyrzutnię, gdzie jest szykowana do startu najnowsza rakieta Unha-3. Koreańczycy pokazali też przedstawicielom mediów satelitę, który ma zostać umieszczony na jej szczycie i centrum kontroli lotów. Ta niezwykła otwartość miała za zadanie przekonać świat, że wystrzelenie rakiety ma rzeczywiście charakter naukowy a nie wojskowy.

"Kto przechwyci satelitę, spotka się z bezlitosną karą"

Korea Północna ostrzega świat przed próbą przechwycenia rakiety z satelitą, którą Phenian zamierza w najbliższym czasie wystrzelić na orbitę aby uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena. "Niewyobrażalna i najbardziej dotkliwa kara" grozi państwu, które spróbuje ingerować w proces wyniesienia satelity. Dla podkreślenia wagi tych słów, Phenian pokazał film z ćwiczeń wojskowych z udziałem Kim Dzong Una.

Gigantyczna elektrownia w hołdzie Kim Ir Senowi

Otwarcie największej elektrowni w Korei Północnej rozpoczęło w czwartek obchody setnej rocznicy urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena. Hydroelektrownia Hyiczhon to największa inwestycja ostatnich lat w kraju od lat cierpiącym na wielki deficyt prądu.

Nieznana rakieta Phenianu. Większa niż Taepodong-2

Amerykańskie satelity zwiadowcze sfotografowały nieznaną rakietę w Phenianie. Pocisk jest wyjątkowo duży w porównaniu do dotychczasowych osiągnięć inżynierów Korei Północnej i liczy 40 metrów długości. Największa dotychczas zidentyfikowana rakieta Phenianu, Taepodong-2, ma 32 metry długości.

Skarpetki lecą z Południa na Północ

Aktywiści z całego świata zebrali się w Korei Południowej, kilka kilometrów od granicy z Koreą Północną i za pomocą balonów wypuścili w jej kierunku ulotki i skarpetki. Chcą w ten sposób pomóc żyjącym w biedzie mieszkańcom "Najszczęśliwszego Kraju Świata", ale też wezwać ich do buntu przeciwko Kim Dzong Unowi.

Rozkaz z Tokio: Zestrzelić rakietę Kima

Wydałem rozkaz zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety, jeśli naruszy japońską przestrzeń powietrzną - oświadczył japoński minister obrony Naoki Tanaka. Według najnowszych zdjęć satelitarnych, na wyrzutni w Korei Północnej trwają prace przygotowawcze przed odpaleniem rakiety Taepodong-2. Według Phenianu jej start ma wyłącznie charakter naukowy. USA, Japonia i Korea Południowa twierdzą, że to zakamuflowany test rakiety balistycznej zdolnej przenosić broń atomową.

Korea Północna "wystrzeliła pociski"

Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwie rakiety krótkiego zasięgu ziemia-woda ze swojego zachodniego wybrzeża - podała w piątek południowokoreańska gazeta powołująca się na źródła rządowe.

Amerykanie ćwiczyli lądowanie na plaży

Okręty marynarki wojennej, piechota morska i dziesiątki wozów bojowych wzięły udział we wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich ćwiczeniach w Pohang, ok. 360 km na południe od Seulu.

Kim mówi "nie" i zaprasza NASA na start rakiety

Korea Północna nigdy nie zrezygnuje z prawa do wynoszenia na orbitę okołoziemską pokojowych satelitów - podała we wtorek oficjalna agencja KCNA. To odpowiedź na wezwania kilku krajów, żeby Phenian zrezygnował z wystrzelenia rakiety, bo byłoby to pogwałceniem rezolucji ONZ. Ale jeśli wierzyć KCNA, reżim Kima zaprasza na miejsce startu rakiety ekspertów NASA, żeby przekonali się o "pokojowym charakterze" wydarzenia.

Seul grozi, że zestrzeli rakietę Phenianu

Korea Południowa ostrzegła w poniedziałek, że może zestrzelić północnokoreańską rakietę mającą wynieść na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę, jeśli znajdzie się ona nad jej terytorium - podała agencja AP, cytując rzecznika ministerstwa obrony w Seulu.

Obama: Jesteście na granicy wolności

Prezydent USA Barack Obama przybył w niedzielę do amerykańskiej bazy wojskowej przy strefie zdemilitaryzowanej, oddzielającej oba państwa koreańskie. - Jesteście na granicy wolności - powiedział do wojskowych. Następnie spędził ok. 10 minut na platformie widokowej i przez lornetkę, zza kuloodporną szybą, obserwował terytorium Korei Północnej.

Japońska tarcza w pogotowiu. Mogą strącić rakietę Phenianu

Rośnie napięcie przed zapowiadanym przez Koreę Północną wystrzeleniem satelity. Japonia ogłosiła alarm dla swojej tarczy antyrakietowej i przygotowuje się do ewentualnego zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety. USA i sojusznicy uważają bowiem, że rzekome wystrzelenie satelity to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakietowego.

ONZ ostrzega Kima: Satelita zaszkodzi pomocy humanitarnej

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł w piątek Koreę Północną, że wystrzelenie rakiety nośnej w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity może wpłynąć na dostarczanie temu krajowi pomocy humanitarnej. - Takie działanie zachwiałoby niedawnym postępem w rozmowach dyplomatycznych, wpłynęło na międzynarodowych donatorów i pogłębiło kryzys - oświadczył. Phenian twierdzi tymczasem, że satelita na orbicie ma się pojawić ku chwale Kim Ir Sena, od którego urodzin minie w kwietniu 100 lat.

"Mroczna prowokacja wrogich sił". A Kim znów na poligonie

Wśród żołnierzy w tradycyjnym ciemnym płaszczu z lornetką w ręku - północnokoreańska telewizja państwowa pokazała zdjęcia z wielkich manewrów wojskowych z udziałem Kim Dzong Una. Tymczasem Korea Południowa potępiła zapowiadaną na przyszły miesiąc północnokoreańską próbę rakietową. Phenianu to nie przekonuje.

Okręty, działa, samoloty. Król Porannej Gwiazdy patrzył

Siły lądowe, marynarka wojenna i siły powietrzne wspólnie na cześć Króla Porannej Gwiazdy. Północnokoreańska telewizja państwowa KRT relacjonowała wielkie manewry wojskowe, którym przyglądał się Kim Dzong Un - następca Kim Dzong Ila.

Phenian chce zdobyć orbitę. Ku chwale Kim Ir Sena

Korea Północna chce hucznie uczcić setną rocznicę urodzin swojego założyciela - Kim Ir Sena. Ku jego czci na orbitę ma zostać wysłany satelita. Phenian zapewnia, że wydarzenie to będzie miało charakter wyłącznie naukowy i symboliczny. Zachodni eksperci są jednak zdania, że zainteresowanie Korei Północnej orbitą okołoziemską jest wywołane chęcią testowania swojej największej rakiety balistycznej, która poza kosmosem może też osiągnąć USA.