Komisja śledcza ds. Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold

Były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka został we wtorek przesłuchany przez komisję śledczą ds. Amber Gold. - Tego rodzaju przypadki zdarzają się na całym świecie - tak Belka mówił o aferze. Dodał, że w jego ocenie "wiadomo było, że to gruby przekręt" i że "trzeba być analfabetą, żeby do czegoś takiego nie dojść".

Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, a dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - zeznawał przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Gowin kierował resortem sprawiedliwości, gdy wybuchła afera związana z tą spółką. Polityk mówił m.in., że premier Donald Tusk miał pretensje do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, że Agencja nie poinformowała go o tym, że jego syn Michał podejmuje współpracę z "instytucją biznesową podejrzaną".

Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, a dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - zeznaje przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Gowin kierował resortem sprawiedliwości, gdy wybuchła afera związana z tą spółką. Polityk mówił m.in., że premier Donald Tusk miał pretensje do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, że Agencja nie poinformowała go o tym, że jego syn Michał podejmuje współpracę z "instytucją biznesową podejrzaną".

Ryszard Milewski przed komisją śledczą w sprawie Amber Gold. Sędzia został wezwany w związku z ujawnioną w mediach w 2012 r. rozmową telefoniczną, jaką we wrześniu tamtego roku przeprowadził z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. Zeznania i pytania są imponujące, czasami tak bardzo że przypominają nawet parodię, bo bohaterka pytań stała się w pewnym momencie tajemniczą carycą.

Komisja śledcza ds. Amber Gold we wtorek po godz. 10 rozpoczęła przesłuchanie Marka Lipskiego, b. kuratora szefa Amber Gold Marcina P. Po zadaniu jednego z pytań doradca Marka Lipskiego doradził mu, aby się od odpowiedzi uchylił, ale zamiast zwrócić się do niego, powiedział "uchyl się" do mikrofonu. Komisja śledcza zareagowała na to salwą śmiechu.

Podtrzymuję opinię, że moją największą porażką jako prokuratora generalnego była sprawa Amber Gold - powiedział w czwartek przed komisją śledczą Andrzej Seremet. Potwierdził, że poczuwa się do odpowiedzialności za zaniedbania prokuratury. Z kolei szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) oceniła, że prokurator generalny nie poradził sobie ze sprawą Amber Gold.

Każdy dzień naszych przesłuchań pokazuje, że ta sprawa jest całkowicie zamieciona pod dywan - mówiła w "Jeden na jeden" o przesłuchaniach przed komisją śledczą ws. Amber Gold jest szefowa, Małgorzata Wassermann. Doprecyzowała też, kiedy może zostać przesłuchany były premier Donald Tusk.

- W pełni podzielam krytycyzm i niepokój tych wszystkich w Polsce i poza Polską, jeśli chodzi o niektóre działania obecnej administracji - tak Donald Tusk mówił o rządzie PiS w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli. Jednocześnie zapewniał, że zrobi wszystko, by zapobiec takim unijnym decyzjom, które mogłyby zaszkodzić Polsce.

W sprawie pisma Komisji Nadzoru Finansowego do prokuratora generalnego z listopada 2011 r. o nieprawidłowościach w postępowaniu dotyczącym Amber Gold postąpiłem zgodnie z przyjętą praktyką i zasadami obowiązującymi w Prokuraturze Generalnej - zeznał w środę przed komisją śledczą prok. Piotr Wesołowski.