Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Koronawirus. To słowo – odmieniane na różne sposoby - było w tym roku "naj...". Najważniejsze, najgroźniejsze, najsmutniejsze i z największym wpływem na życie każdego z nas. Pandemia, #Zostanwdomu, #Pomagajmysobie, a ostatnio #Polskasieszczepi - aż trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się w ciągu niespełna 10 miesięcy. Dużo działo się też w polityce, dlatego ułożyliśmy dla Was ranking najważniejszych wydarzeń.

Jedno z najważniejszych doświadczeń, jakim jest epidemia COVID-19, może nie zostać przez nas wykorzystane. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym zaraz po jej przezwyciężeniu będziemy próbowali o niej zapomnieć na amen. Przemawia za tym zarówno obserwacja zachowań Polaków w czerwcu, lipcu czy sierpniu, jak i liczne wcześniejsze zachowania. Będziemy chcieli – jak wtedy, latem – nadrobić stracony czas, rzucimy się w wir życia. Rozumianego przede wszystkim jako robienie tego, czego nie mogliśmy zrobić przez minione miesiące. Gorzej, że postąpią w ten sposób także instytucje publiczne, być może także media, opiniotwórcze elity. Problemy postpandemiczne zostaną wypchnięte poza sferę ich uwagi. Razem z lekcją, jakiej to wydarzenie nam udzieliło - dla tvn24.pl 2020 rok podsumowuje historyk i politolog, prof. Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

Co z prezydenckim projektem w sprawie prawa aborcyjnego? Nadal nie jest procedowany, stąd pytanie, czy upada? Szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdzi, że prezes ma rację, a to oznacza, że projekt prezydenta nie ma szans. Materiał Barbary Sobskiej.

Po co nam parlament i głosowania, skoro i tak o wszystkim decyduje jeden człowiek - pyta prowokacyjne opozycja. Chodzi o reasumpcję głosowania, którą zarządziła marszałek Sejmu. Stało się to po interwencji ministra Piotra Glińskiego, który zasugerował Elżbiecie Witek, że jest prośba od szefa i trzeba powtórzyć głosowanie. Wszystko wychwyciły sejmowe kamery i mikrofony. Barbara Sobska.

Konsekwentnie prezes Jarosław Kaczyński po prawej stronie areny politycznej ma niekwestionowane przywództwo - powiedział w "Kropce nad i" profesor Waldemar Paruch, komentując sytuację w obozie władzy po decyzjach w sprawie unijnego pakietu budżetowego. Zdaniem profesora Aleksandra Smolara w koalicji rządzącej trwa "proces rozkładu i pogłębiającego się chaosu". - Problem Brukseli i decyzji, które zapadły, ich konsekwencji, będzie jeszcze oddziaływał na procesy rozkładowe - dodał.