Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

- Będziemy wnioskować o odwołanie ministra Gowina - zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. - Zasłużył sobie od dawna na dymisję. Związki partnerskie są tylko małym elemencikiem, który przykłada się do tego, że należy tego ministra zdymisjonować - zaznaczył poseł.

- To zdecydowana niezręczność, kiedy na mównicę wychodzi minister sprawiedliwości i wygłasza kwestię, która brzmi jak stanowisko rządu, a potem premier ją prostuje. Minister Gowin nie zachował się nielojalnie, on po prostu nie ukrywa swoich poglądów w sprawie związków partnerskich - podsumowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz w "Piaskiem po oczach" w TVN24.

- Donald Tusk w tej kadencji osobiście jeszcze tak bardzo personalnie nie przegrał - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman, mówiąc o odrzuceniu projektów ustaw o związkach partnerskich, czemu przeciwny był premier. - Ten rząd przetrwa do końca kadencji - zapewniał Ryszard Kalisz z SLD.

Minister Jarosław Gowin występował w imieniu rządu, premier Donald Tusk w imieniu Polaków - uważa poseł Jacek Żalek z Po, który głosował za odrzuceniem wszystkich projektów ustaw nt. związków partnerskich. Polityk przekonywał, że "głosowanie nie było wynikiem jakiejkolwiek rywalizacji politycznej".

Sejm odrzucił wszystkie projekty ws. związków partnerskich. Wcześniej minister sprawiedliwości Jarosław Gowin stwierdził, że są one sprzeczne z konstytucją. Premier szybko zaprotestował, informując z mównicy, że nie jest to stanowisko rządu. - Nie można kwestionować związków homoseksualnych - stwierdził szef rządu i apelował, by przyjąć przepisy, które uczynią życie takich ludzi łatwiejszym.

Minister sprawiedliwości, choć zastrzega, że "nie jest homofobem", to - jak podkreślił w "Kropce nad i", nie widzi powodu, by "związki homoseksualne zrównywać z małżeństwami". Dlatego - w odróżnieniu od wielu członków klubu PO, w tym premiera - Jarosław Gowin jest przeciwny dalszej pracy nad projektami ustaw o związkach partnerskich.

PSL zarzuca ministrowi sprawiedliwości, że wprowadzone przez niego rozporządzenie ws. reorganizacji małych sądów rejonowych, jest niezgodne z konstytucją. - Opinia Biura Analiz Sejmowych jest dla ministra Gowina druzgocąca, w sposób jednoznaczny dowodzi, że reforma sądów może być przeprowadzana tylko za pomocą ustawy - uważa szef klubu PSL Jan Bury.

Za "niestosowne" i "niefortunne" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uznał słowa sędziego Igora Tulei, który porównał prace służb przy śledztwie ws. Mirosława G. do "metod z czasów największego stalinizmu". - Poszedł niewątpliwie o krok za daleko, dał się ponieść emocjom - szef resortu.

- Może jako polityk PO powinienem straszyć perspektywą powrotu "Kaczafiego", jak mówią niektórzy dziennikarze. Ale nie widzę w najbliższej przyszłości takiego scenariusza, który umożliwiłby Jarosławowi Kaczyńskiemu powrót do władzy - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

- Nie czekam na telefon od premiera - mówi w rozmowie z PAP Grzegorz Schetyna. Według niego, rekonstrukcja rządu nie jest przesądzona, a on sam "ma co robić w Sejmie". Przyznaje też, że jego relacje z premierem są "poprawne". - Nie są tak bliskie jak kiedyś, ale nadal gramy razem w piłkę - powiedział.

- Jestem przekonany, że to była katastrofa - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. I dodał: - Ja na temat katastrofy smoleńskiej wiem ciut więcej niż ogół obywateli i mogę to powiedzieć z ręką na sercu - zaznaczył Gowin.

- Zależy nam na uproszczeniu procedur związanych z procesem upadłości firm - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Gowin dodał, że prawo upadłościowe powinno być traktowane jako normalny element rzeczywistości gospodarczej.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się w czwartek z klubem SLD. Przekonywał do poparcia projektowanych przez resort przepisów ws. seryjnych zabójców, w tym pedofilów, którzy w 2014 r. zaczną wychodzić na wolność. SLD nie mówi "nie" w tej sprawie.

- Dziś wiemy, że na wraku tupolewa były cząstki TNT, które mogą oznaczać trotyl. Ale od stwierdzenia cząstek trotylu do sugerowania możliwości zamachu jest daleko - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister Jarosław Gowin. Powtórzył też, że Naczelna Prokuratura Wojskowa powinna zostać zlikwidowana.