Japonia

Japonia

Dziesiątki Japończyków taplających się w błocie - tak wygląda tradycyjny festiwal w Kraju Kwitnącej Wiśni. Cel jest standardowy - wyproszenie u bogów dobrego szczęścia.

Fatalne dane z japońskiej gospodarki: eksport tego kraju spadł w styczniu o niemal połowę w porównaniu do stycznia 2008 roku, zwiększając deficyt handlowy Japonii do największych rozmiarów w historii. Załamanie eksportu pogrąża japońską gospodarkę w najgłębszej recesji od 35 lat.

Japoński premier Taro Aso to pierwszy zagraniczny przywódca, który spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Rozmowy japońsko-amerykańskie na wysokim szczeblu rozpoczną się we wtorek.

Jeszcze w poniedziałek zapewniał, że jego pozycja w rządzie jest niezachwiana. Następnego dnia Shoichi Nakagawa - minister finansów, którego opozycja i media oskarżają o publiczne pijaństwo - oznajmił jednak, że podaje się do dymisji.

Do 2014 r. osiem tysięcy amerykańskich marines i ok. 9 tys. członków ich rodzin będzie musiało opuścić japońską wyspę Okinawa. Amerykańska baza na wyspie, która istnieje od końca II wojny światowej, od lat jest przedmiotem sporu między Japonią a USA.

Japonia znalazła się w najgorszym kryzysie od zakończenia wojny i wygląda na to, że rząd zapłaci za niego dymisją. Na pewno jego wizerunku nie poprawiają oskarżenia wobec ministra finansów Shoichi Nakagawy.

Gospodarka japońska przeżywa "najgorszy kryzys od czasu zakończenia wojny" - oświadczył w poniedziałek minister ds. polityki gospodarczej i fiskalnej Koru Yosano.

Japońska gospodarka znajduje się obecnie w stanie "głębokiej recesji" - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego - podaje agencja Kyodo.

W Japonii nowa moda. Tamtejsze kobiety oszalały na punkcie diety zawierającej kolagen. W całym kraju, jak grzyby po deszczu, rosną restauracje serwujące białko.

Japonia i Korea Południowa planują współpracę w sektorze kosmicznym. Japońska rakieta ma po raz pierwszy w historii wynieść w kosmos obcego satelitę - z Korei Południowej, który będzie fotograficznie dokumentował obszary ziemi. Pierwsze satelitarne zdjęcia mają spłynąć w roku 2011.

30 kobiet i mężczyzn zanurzyło swe ciała w lodowatej wodzie żeby oczyścić swe umysły przed wyzwaniami nowego roku. W tym szintoistycznym rytuale wzięli udział dorośli i seniorzy, a obok nich młodzicy, którzy w ten sposób weszli w religijną dorosłość.

Setki osób przyszły do jednej z tokijskich świątyń, żeby zobaczyć shiko – ciężkie stąpanie nogami, które odstrasza złe moce z okolicy. W styczniu w Japonii shiko wykonują arcymistrzowie sumo – zawodnicy w randze yokozuna.

Utrzymać biznes w czasie kryzysu jest niezwykle trudno. Japońscy przedsiębiorcy, by ich firmy nie splajtowały, odwołali się do sił wyższych. W jednej z tokijskich świątyń tysiące biznesmenów modliło się o powodzenie w nowym roku.

Seria trzęsień ziemi na północnym wybrzeżu indonezyjskiej wyspy Papua spowodowała uszkodzenie kilku budynków i śmierć czterech osób. Trzęsienia wywołały również tsunami, które zaatakowało wybrzeże Japonii.

Cesarz Japonii Akihito kończy we wtorek 75 lat. Ale tegoroczne urodziny monarchy są mniej wesołe niż zazwyczaj. Powodem jest zagrażający Japonii kryzys i nienajlepszy stan zdrowia cesarza.

Jak najlepiej odstresować się i zapomnieć o problemach? Japończycy - znani ze swoich prekursorskich pomysłów, znaleźli sposób. Rzut talerzem do celu. W jednej z dzielnic Tokio stanął specjalnie przygotowany pojazd, w którym każdy może dać upust swoim emocjom.

Japoński rząd przeznaczy kolejne 250 miliardów dolarów na walkę z kryzysem. Rządową pomoc mają otrzymać między innymi małe przedsiębiorstwa oraz bezrobotni, którzy po zwolnieniu stracili mieszkanie. Duże nadzieje w planie pokłada premier Japonii - Taro Aso.

Kilkanaście godzin po wylocie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Japonii, cesarz Akihito poczuł się lepiej. Właśnie z powodu zdrowotnych problemów monarchy nie doszło do jego spotkania z polskim prezydentem.

Koniec konfliktu wokół Wysp Kurylskich? Premier Japonii Taro Aso i rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew otworzyli drogę do kompromisu wokół ponad 60-letniego sporu. - Nie ma problemu, który nie może zostać rozwiązany. Mamy tutaj znaczących członków delegacji. Pozwólmy im zrobić coś pożytecznego - mówił uśmiechający się Miedwiediew.