Japonia

Japonia

Jeszcze w tym roku Rosjanie wyślą na Kuryle - wyspy, o które toczą spór z Japonią - nowe uzbrojenie, a w przyszłym roku wzmocnią archipelag dwoma nowymi posterunkami.

Premier Japonii Naoto Kan oświadczył, że jego kraj odstąpi od planu mającego na celu zwiększenie z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w produkowanej energii elektrycznej w kraju. Kan zapowiedział również, że od czerwca nie będzie pobierać pensji szefa rządu, dopóki kryzys w Fukushimie nie zostanie zażegnany.

Płyta kompaktowa straciła swojego ojca. W Japonii zmarł Norio Ohga, były prezes koncernu Sony, który uważany jest za twórcę cyfrowego nośnika. To on wyznaczył pojemność pierwszej płyty.

Próbki mleka niektórych kobiet karmiących zostaną poddane testom na ewentualną radioaktywność - podało w czwartek japońskie ministerstwo zdrowia. Wszystko ma związek z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie.

Drastyczny pogorszenie japońskiego bilansu handlowego. W marcu nadwyżka handlowa spadła o blisko 80 procent w ujęciu rocznym, i wyniosła 196,5 miliarda jenów, czyli równowartość niespełna 2,4 miliardów dolarów. Dane odzwierciedlają wpływ na gospodarkę trzęsienia ziemi i niszczycielskiej fali tsunami z początku marca.

Lider opozycji wezwał premiera Naoto Kana do dymisji. Za podobnym rozwiązaniem opowiada się też coraz więcej partyjnych kolegów szefa rządu. Politycznym gwoździem do trumny już wcześniej tracącego poparcie Kana jest nieporadność władz w walce z kryzysem atomowym po awarii w Fukushimie.

Poważna awaria w elektrowni atomowej Fukushima I skupiła uwagę mediów na japońskim przemyśle energetyki jądrowej. Spowodowało to ujawnienie skrywanych sekretów o realiach pracy w japońskich elektrowniach. Okazuje się, że ponad 80 procent pracowników to słabo opłacani najemni robotnicy, którzy z narażeniem życia pracują w warunkach silnego promieniowania i są zastraszani, aby z nikim o tym nie rozmawiać.

Katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii nie będzie miała poważnego wpływu na zdrowie ludzi, była mniej dramatyczna niż w Czarnobylu, jednak groźniejsza niż w Three Mile Island w USA - ocenił Wolfgang Weiss z komitetu naukowego ONZ.

Ponad trzy tygodnie po uderzeniu niszczycielskiego tsunami japońska straż przybrzeżna zdołała uratować psa, który dryfował na wyspie utworzonej z resztek domów i różnych przedmiotów porwanych w morze.

Niewiarygodne spotkanie w Japonii. Kapitan statku, który podczas trzęsienia ziemi i tsunami był na pełnym morzu, odnalazł po dwóch tygodniach swoją żonę i siostrzeńca. A wszystko dlatego, że postanowił pomóc innym ofiarom trzęsienia i użyczyć im swojej łodzi jako promu. Tam znalazła się również jego rodzina.

Trzęsienie ziemi w Japonii może kosztować gospodarkę 235 miliardów dolarów, czyli 4 procent PKB kraju - oszacował w swoim poniedziałkowym raporcie Bank Światowy. Według specjalistów, Japończycy szybko jednak podniosą się z kryzysu.

Dziesięć dni przed trzęsieniem ziemi w Japonii operator elektrowni Fukushima I przyznał się, że fałszowano dokumentację procedur naprawczych w reaktorach. Niektórych części wyposażenia instalacji atomowych nie sprawdzono od 11 lat. - Nie możemy powiedzieć, czy niedociągnięcia wymienione w raporcie z 28 lutego miały wpływ na łańcuch zdarzeń prowadzących do tego kryzysu - powiedział wiceszef państwowej agencji nadzorującej przemysł atomowy.

Kolejny wstrząs w Japonii. Trzęsienie o sile 6,1 stopnia w skali Richtera miało miejsce w prefekturze Ibaraki, położonej na południe od prefektury Fukushima, gdzie znajduje się uszkodzony reaktor w elektrowni atomowej. Nie ma doniesień o ofiarach.

Śmiercionośna fala tsunami zmiotła z powierzchni ziemi całe miasta, ale niektórym udało się przetrwać. Amatorskie nagrania pokazują, jak kierowca unika uderzenia tsunami dosłownie o włos podczas jazdy nadmorską drogą. Inny film to zapis ze starcia statku z wielką falą na pełnym morzu.

W wodzie z kranu w Tokio wykryto ślady radioaktywnego jodu - podała agencja Kyodo. Wcześniej informowano, że poziom radioaktywności w mleku i szpinaku w pobliżu uszkodzonej elektrowni Fukushima w Japonii przekroczył bezpieczne normy. Taką informację przekazał rzecznik rządu Yukio Edano. Japonia zadecydowała o zaprzestaniu sprzedaży wszystkich produktów spożywczych z prefektury Fukushima.

Nie planujemy podjęcia nadzwyczajnych działań, które miałyby zminimalizować skutki ewentualnego zwiększonego promieniowania. Ograniczamy się do monitorowania poziomu radiacji w mieście - informują władze miasta .

Opanowano pożar w reaktorze numer cztery elektrowni atomowej Fukushima. To był już drugi pożar w tym bloku. Ten, który wybuchł wcześniej, udało się szybko ugasić.

Część mieszkańców prowincji Fukushima ucieka w inne rejony kraju w obawie przed radioaktywnym promieniowaniem po awarii elektrowni atomowej. Kilka osób zostało objętych kwarantanną z powodu ryzyka napromieniowania, a władze prewencyjnie przygotowują zapasy preparatu z jodem - odpowiednik znanego w Polsce płynu Lugola - który chroni przed chorobą popromienną.

Najpierw potężne trzęsienie ziemi, potem awaria układu chłodzenia i wybuchy w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii. Eksperci uspokajają: to nie drugi Czarnobyl - wybuchł tylko wodór. Skąd ten wybuchowy gaz bierze się w reaktorze jądrowym i jak w ogóle działa elektrownia atomowa?