Japonia

Japonia

69 lat temu Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki

W 69. rocznicę zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Nagasaki burmistrz tego miasta wyraził zaniepokojenie zapowiedzianym przez japoński rząd zmianami w polityce bezpieczeństwa, odchodzącymi od stosowanej dotychczas zasady pacyfizmu.

Japonia wraca do atomu. Jest zgoda na włączenie reaktora

Japoński nadzór jądrowy wydał zgodę na wznowienie działalności jednej z elektrowni atomowych na południu tego kraju - informuje "Financial Times". Od katastrofy w elektrowni w Fukushimie w 2011 roku wszystkie bloki jądrowe w Japonii są wyłączone.

Neoguri osłabł, ale nadal jest śmiertelnie groźny. Jak dotąd zabił dwie osoby

Tajfun Neoguri, który uderzył w południowe wybrzeże japońskiej wyspy Okinawa we wtorek, zabił dwie osoby, a kilkanaście innych ranił. Jeszcze zanim dotarł na ląd, władze zdecydowały o masowej ewakuacji ludności z obszarów zagrożonych ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Eksperci podkreślają: choć tajfun osłabł, wciąż jest śmiertelnie niebezpieczny.

Tajfun Neoguri coraz bliżej Japonii. 500 tys. osób musi się ewakuować

Tajfun Neoguri zabił już pierwszą osobę. Mimo że żywioł nie dotarł jeszcze do japońskich wysp, ponad 500 tys. osób musiało opuścić swoje domy, a 50 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. Mieszkańcy przygotowują się na nadejście wichur i ulew. Dotychczas odnotowywane są porywy wiatru rzędu 250 km/h.

W Japonii działa klub przyszłych "sąsiadów z cmentarza"

W Tokio działa osobliwy klub o nazwie "Moyainokai" (jap. pracować razem) skupiający osoby, które pragną zostać kiedyś pochowane we wspólnym grobie. Taką formę pochówku niektórzy Japończycy wybierają, aby po śmierci nie obarczać rodziny kosztami - pisze AFP.

Japonia zrywa z polityką pacyfizmu

Japonia rozluźniła prowadzoną od końca II wojny światowej politykę pacyfizmu i we wtorek zniosła zakaz prowadzenia działań wojskowych poza granicami swojego państwa. W poniedziałek w proteście przeciwko rewizji polityki bezpieczeństwa tysiące demonstrujących przemaszerowały przed siedzibą premiera Shinzo Abego.

Podpalił się, bo nie chce japońskich wojsk na misjach

Ubrany w garnitur i krawat Japończyk w średnim wieku wszedł na kładkę dla pieszych na ruchliwej stacji kolejowej Shinjuku w Tokio, wyjął megafon i wykrzykiwał hasła sprzeciwu wobec zmian konstytucji zezwalających na wysyłanie wojsk japońskich za granicę. A potem zaczął płonąć.

"Niebezpiecznie bliskie" spotkanie F-15 z Tu-154. Chiny ujawniły film

Chiny opublikowały film rzekomo ukazujący japońskie myśliwce przechwytujące ich samolot zwiadowczy Tu-154. F-15 miały podlecieć "niebezpiecznie blisko" stwarzając "zagrożenie". Japończycy ostro protestują i twierdzą, że nagranie nie jest autentyczne. Domagają się jego usunięcia.

Japończycy zaprezentują zasuszoną łapę mitycznego gwałciciela i porywacza

Kryptozoolodzy na całym świecie poszukują dowodów na istnienie kryptyd, czyli stworów, których istnienia nie potwierdza oficjalna nauka. Japończycy są w posiadaniu dowodu na istnienie legendarnego stwora o nazwie kappa - w posiadaniu rodziny Shimazu są bowiem szczątki kappy - legendarnego demona zamieszkującego śródlądowe wody Kraju Wschodzącego Słońca. Stwór był znany z kradzieży i porwań oraz topienia dzieci i gwałcenia kobiet. Teraz zmumifikowaną łapę będzie można obejrzeć na wystawie.