Japonia

Japonia

Minął termin ultimatum. Los pojmanych przez dżihadystów nieznany

Upłynął termin ultimatum postawionego przez dżihadystów władzom Japonii. Nie ma jednak żadnych informacji na temat losu dwóch zakładników pojmanych przez bojówkarzy Państwa Islamskiego. Japońskie władze nie poinformowały, czy zgodziły się zapłacić okup. Podały jedynie, że prawo zabrania im próbować rozwiązania siłowego.

Japonia z rekordowymi wydatkami na obronę

Rząd Japonii podjął decyzję o zwiększeniu o 2 proc. w rozpoczynającym się 1 kwietnia roku fiskalnym wydatków na obronę do rekordowego poziomu 4,98 bln jenów (36 mld euro).

Czytelnicy wreszcie będą mogli porozmawiać z Murakamim

Jeszcze w styczniu ruszy tymczasowa strona internetowa, na której Haruki Murakami, jeden z najpopularniejszych ale też najbardziej skrytych japońskich pisarzy, będzie odpowiadał na pytania czytelników - ogłosił w poniedziałek jego wydawca.

Ptasia grypa w Japonii. 37 tys. kur pod nóż

Japońskie władze nakazały we wtorek wybicie 37 tys. sztuk drobiu hodowanego na fermie na wyspie Honsiu, po tym gdy testy potwierdziły, że pojawił się tam wirus ptasiej grypy H5. Jest to już trzecie ognisko tej choroby wykryte w Japonii w ciągu miesiąca.

Chiny i Japonia skąpane w śniegu. Małpki nie kryją radości

Świeży śnieg może sprawić radość nie tylko dzieciom. Niektóre zwierzęta, takie jak małpki, uwielbiają zabawy w białym puchu. Niektóre liżą zbitą bryłkę śniegu, traktują ją jak lody. Zobacz jak wyglądają zimowe harce małp w Chinach i Japonii.

Śmiertelne śnieżyce w Japonii. Trzy osoby nie żyją

W Japonii trzy osoby zginęły z powodu intensywnych opadów śniegu. W niektórych miejscach w ciągu jednej doby spadło ponad metr białego puchu. Śnieżyce, które pojawiły się na północy i zachodzie tego regionu sparaliżowały drogi i lotniska.

Śniegi w Japonii. W ciągu doby spadło ponad 70 cm

W środę dwa pojedyncze układy niskiego ciśnienia zaczęły nasuwać się nad zachodnią oraz południową Japonię. Przyniosły na te obszary silny wiatr oraz śnieg. Pogoda sparaliżowała transport publiczny, również szkoły zostały zamknięte.

Masowe gwałty i zawody w ścinaniu głów. Nankin 1937: sześć tygodni piekła na ziemi

77 lat temu rozpoczęła się trwająca ponad miesiąc masakra ludności w ówczesnej stolicy Chin, Nankinie. W wyniku rzezi, gwałtów i rabunków dokonanych przez japońskich żołnierzy zginąć mogło nawet kilkaset tysięcy ludzi. Masakra nankińska do dziś pozostaje jednym z głównych punktów zapalnych w relacjach Chin z Japonią i wciąż podsyca nacjonalistyczne nastroje w obu tych krajach.

Japońska wyspa Hokkaido zasypana

Część krajobrazu Japonii zniknęła pod grubą warstwą śniegu. Utrzymujące się od kilku dni obfite opady sparaliżowały komunikację i zmusiły część mieszkańców do pozostania w domach. Meteorolodzy przestrzegają przed wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia lawin.

Jednostka 731 i "wioski zgniłych nóg". Śmiercionośny spadek po cesarskiej armii

Mimo traumy, jaką przyniosło w Europie użycie broni chemicznej podczas I wojny światowej, Japończycy sięgnęli po nią 20 lat później walcząc w Chinach. Na koniec porzucili chemiczny arsenał uciekając przed Armią Czerwoną. Ta śmiertelnie groźna spuścizna do dziś pozostaje problemem w relacjach Tokio z Pekinem, a zarazem jedną z najmniej znanych kart konfliktu sprzed blisko 80 lat.