Japonia

Japonia

W październiku tropikalne cyklony nawiedziły archipelag Wysp Japońskich aż 5 razy. To rekord dla tego miesiąca. W roku 2013, jak dotąd, Japonia doświadczyła już 27 tajfunów, co też jest niepokojąco wysokim wynikiem. Przyczyn tego można upatrywać m.in. w ociepleniu Pacyfiku.

Szef MSW Japonii Yoshitaka Shindo i około 160 deputowanych odwiedziło w piątek świątynię szintoistyczną Yasukuni. Chińskie MSZ wezwało ambasadora Japonii, żeby wyrazić sprzeciw wobec tej wizyty. Od lat wizyty japońskich polityków w tej świątyni są źródłem napięć z ChRL i Koreą Płd., dla których jest ona symbolem japońskiej agresji wojennej.

Wędrówka tajfunu Wipha trwa, żywioł na szczęście oddala się od Japonii. W okolicach Tokio zginęło kilkanaście osób. Wipha minął Fukushimę, dlatego też zagrożenie dla elektrowni atomowej maleje. Na wyspie Izu Oshima osunęło się zbocze wulkanu, trwają poszukiwania kilkudziesięciu osób.

Rosja zagroziłaodebraniem przedstawicielom władz japońskich możliwości bezwizowych podróży na sporne wyspy południowych Kurylów, jeśli Japonia będzie podtrzymywać swoje prawo własności w stosunku do tych terytoriów.

Sarah Outen to kobieta, która samotnie przepłynęła ponad 6 tysięcy kilometrów tylko dzięki sile własnych mięśni. Przez prawie pięć miesięcy samotnie przemierzała ocean, by udowodnić, że wypływając z Japonii, można dopłynąć w kajaku aż na Alaskę.

W Japonii w niedzielę o godzinie 16.40 (9.40 czasu polskiego) rozpoczęto proces wyłączania ostatniego reaktora jądrowego. Reaktor ten, nr 4 o mocy 180 MW, działał w elektrowni Ohi w prefekturze na zachodzie kraju - poinformował rzecznik operatora Kansai Electric Power (KEPCO).

Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.

Domy pozbawione dachów i poprzewracane samochody - to ślady po gwałtownym zjawisku, jakie przeszło w poniedziałek przez dwa miasta satelickie Tokio. Prawdopodobnie wystąpiło tam rzadko spotykane na tych terenach tornado. Do szpitali zgłaszały się dziesiątki osób poszkodowanych przez żywioł.