Islandia

Islandia

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.

Prezydent Gudni Johannesson powierzył misję utworzenia rządu Islandii liderce ugrupowania Ruch Lewicowo-Zielony (VG) Katrin Jakobsdottir - powiadomiła w czwartek agencja Reutera. W przedterminowych wyborach parlamentarnych Ruch zajął drugie miejsce.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę w stolicy Islandii, Reykjaviku. Dwóch 13-latków wybrało się na tamtejszy basen, z którego odebrać ich miała mama jednego z chłopców. Spóźniała się, więc Tristan i Sölvi postanowili poprosić o pomoc. Poprosili prezydenta Islandii i pojechali jego autem.

Po największych poszukiwaniach w historii kraju na plaży koło Rejkiawiku znaleziono ciało 20-letniej kobiety. Wywołało to szok w Islandii, w której przypadki morderstw są niezwykle rzadkie. Zatrzymanych w związku ze sprawą zostało dwóch marynarzy z Grenlandii.

W negocjacjach dotyczących stworzenia rządu w Islandii powrócił temat ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej - poinformował przedstawiciel jednej z partii uczestniczących w rozmowach.

Nie powiodły się rozmowy o powołaniu nowego rządu Islandii prowadzone przez przedstawicielkę promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgittę Jonsdottir - podały w poniedziałek islandzkie media. Była to trzecia próba sformowania rządu po wyborach.

Po dwóch nieudanych próbach sformowania nowego rządu Islandii jej prezydent Gudni Johannesson zlecił tę misję przedstawicielce promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgitcie Jonsdottir. Nie zadecydowano jeszcze, czy w razie sukcesu negocjacji Partia Piratów obsadzi również stanowisko premiera.

Prezydent Islandii Gudni Johannesson poinformował, że powierzył misję tworzenia rządu byłemu ministrowi finansów, konserwatyście Bjarniemu Benediktssonowi. Jego Partia Niepodległości (PN) zwyciężyła w sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Wszyscy islandzcy posłowie dostaną podwyżkę pensji o 44 proc. - do równowartości 9 tys. euro (niespełna 40 tys. zł) miesięcznie. Celem ma być zapewnienie ich pełnej niezależności finansowej. Informację podała we wtorek komisja zajmująca się wynagrodzeniami osób na stanowiskach publicznych.

W sobotę rano rozpoczęły się w Islandii przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże dają spore szanse wywodzącej się z ruchu wolnościowego Partii Piratów, jednak badania opinii wskazują również na to, że żadna partia nie będzie w stanie rządzić samodzielnie.

To wzmaganie rusofobii w Europie - oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow, odnosząc się do zarzutów MSZ Islandii. Resort ten poinformował, że trzy rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeleciały bardzo blisko samolotu pasażerskiego lecącego z Reykjaviku do Sztokholmu. Co gorsza, Rosjanie mieli wyłączone transpondery i byli niewidoczni dla pilotów cywilnej maszyny.