Iran

Iran

Irańskim naukowcom udało się wystrzelić w kosmos rakietę z załogą złożoną z małpy - twierdzą irańskie agencje prasowe. Zwierzę miało wrócić na Ziemię żywe. Żadne inne państwo nie potwierdziło zaobserwowania startu kosmicznego z Iranu.

Departament Stanu USA potępił skazanie przez irański sąd amerykańskiego pastora o irańskich korzeniach na karę ośmiu lat pozbawienia wolności za próbę osłabienia bezpieczeństwa państwa poprzez tworzenie sieci kościołów ewangelickich w prywatnych domach.

Czy w podziemnym ośrodku wzbogacania uranu w Iranie doszło do ogromnej eksplozji? Zdarzenia nie potwierdziły jak dotąd żadne oficjalne źródła, ale media izraelskie zastanawiają się, czy mógł być to akt sabotażu.

Pierwsza z sześciu baterii systemu antyrakietowego Patriot rozlokowanych przez NATO w Turcji jest gotowa do działania - poinformował w sobotę Sojusz Północnoatlantycki. Rakiety mają chronić Turcję przed ewentualnym ostrzałem z pogrążonej w wojnie domowej Syrii.

Nominowany przez prezydenta Baracka Obamę na nowego sekretarza stanu USA John Kerry potwierdził w czwartek, że Waszyngton jest zdecydowany nie dopuścić do uzbrojenia się Iranu w broń atomową. Podkreślił też rolę uzdrowienia gospodarki dla bezpieczeństwa USA.

Bloki grupujące partie prawicowo-religijne oraz centrolewicowe zdobyły po 60 miejsc w 120-osobowym Knesecie - podała w środę izraelska Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,5 proc. głosów oddanych dzień wcześniej w wyborach parlamentarnych w Izraelu.

Amerykańscy i bliskowschodni eksperci nuklearni niepokoją się o bezpieczeństwo syryjskiego zapasu 50 ton uranu, o którym prawie nic wiadomo. - Niektórzy obawiają się, że w chaosie wojny domowej jego przejęciem może być zainteresowany Iran, sojusznik reżimu w Damaszku - pisze w środę "Financial Times".

Tureckie banki nadal sprzedają złoto, którym płaci się Iranowi za dostawy gazu ziemnego. Pomagają w ten sposób obejść nałożone na Teheran międzynarodowe sankcje finansowe - poinformował Reuters, powołując się na źródła bankowe.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun jest rozczarowany ostatnim wystąpieniem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, ponieważ odrzuca ono rozmowy pokojowe z opozycją i tym samym nie przyczynia się do zażegnania konfliktu - podał w poniedziałek rzecznik ONZ. Także Unia Europejska wyraziła ubolewanie, że Asad nie jest skłonny zobowiązać się do wiarygodnego rozwiązania syryjskiego kryzysu.

Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ocenił w opublikowanym w piątek wywiadzie, że premier kraju Benjamin Netanjahu działa nieodpowiedzialnie w kwestii irańskiego programu nuklearnego. - Moi koledzy i ja nie byliśmy pewni, czy Netanjahu i Barak mogą poprowadzić kampanię irańską. Nie ufaliśmy ich motywom - powiedział.

Iran w ewentualnej wojnie z Izraelem będzie "drastycznie osłabiony" - twierdzą gazety w Izraelu, powołując się na raport MSZ. Ma to być skutek tego, iż Syria i Hezbollah w Libanie są niemal całkowicie zajęte swoimi problemami i nie będą mogły przeprowadzić odwetowego uderzenia na Izrael.

Facebook, portal zakazany w Iranie od czasu antyrządowych protestów w 2009 roku, nieoczekiwanie zyskał nowego, bardzo prominentnego użytkownika z tego kraju. - Na stronie pojawiło się oficjalne konto najwyższego przywódcy duchowo-politycznego tego kraju, ajatollaha Alego Chamenei - pisze agencja Reutera.

Minister obrony USA Leon Panetta podpisał rozkazy w sprawie wysłania antyrakiet Patriot wraz z ich liczącą 400 żołnierzy obsługą do Turcji w celu przeciwdziałania ewentualnym atakom rakietowym z Syrii - poinformowały w piątek amerykańskie media.

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, będą gotowe do działania pod koniec stycznia - poinformował premier Holandii Mark Rutte. Baterie przeciwlotnicze Sojuszu mają wspomóc obronę przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii i przelewaniem się tamtejszej wojny domowej przez granicę.

Rosja chwilowo straciła możliwość wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym z południa. Z dniem dziewiątego grudnia wyłączono dużą poradziecką stację radiolokacjną w azerbejdżańskim Gabali. Rosja nie chciała zgodzić się na płacenie za jej dzierżawę władzom Azerbejdżanu kilkadziesiąt razy większych sum niż dotychczas.