Iran

Iran

To była przechadzka polityków, jakich wiele - dwaj dyplomaci na krótkim spacerze omawiali nurtującą ich sprawę. Jeśli jednak jednym ze spacerowiczów jest szef MSZ Iranu a drugim szef dyplomacji amerykańskiej, niemal pewne jest, że komuś taki spacer może się nie spodobać.

Sąd Najwyższy Iranu rozpatrzył apelację byłego wiceprezydenta kraju Mohammada Reza Rahimiego i skazał go na karę pięciu lat więzienia i grzywnę o równowartości 300 tys. dolarów. Wyrok jest prawomocny.

Rosja i Iran podpisały międzyrządowe porozumienie o współpracy wojskowej. Nie jest wykluczone, że w jego ramach Teheran dostanie w końcu systemy obrony przeciwlotniczej S-300. Wstrzymania dostaw tej broni do Iranu domagał się od Rosji Zachód.

Smog to jeden z największych problemów mieszkańców irańskiej stolicy, niskie ceny paliw nie zachęcają bowiem do korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego też najwyżsi urzędnicy państwowi postanowili zachęcić rodaków do przejazdu metrem.

Sześciu irańskich żołnierzy, w tym generał, zginęło w niedzielnym ataku izraelskiego śmigłowca nieopodal Wzgórz Golan - podały w poniedziałek źródła związane z radykalną szyicką organizacją Hezbollah z Libanu. W ataku zginęło też sześciu jej bojowników. Informacje o śmierci generała podał też cytowany przez agencję Reutera, jeden z niezwiązanych z władzą serwisów informacyjnych w Iranie.

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zdecydowanie sprzeciwili się nowym sankcjom wobec Iranu, które planuje przyjąć Kongres USA. Obama zapowiedział weto, podkreślając, że sankcje grożą zerwaniem negocjacji z Teheranem.