Iran

Iran

"To, na co odważyła się Ameryka, było przekroczeniem czerwonych linii"

Wspólny ośrodek dowodzenia sił Rosji, Iranu i milicji wspierających prezydenta Syrii Baszara el-Asada oświadczył, iż atak USA na syryjską bazę lotniczą był "przekroczeniem czerwonych linii". Sojusznicy zadeklarowali, że odpowiedzą na jakiekolwiek nowe akty agresji. Prezydent Iranu Hasan Rowhani potępił atak jako "jawny akt agresji USA w Syrii".

W powietrzu helikoptery, wokół niszczyciele. Potężny lotniskowiec minął cieśninę, Irańczycy tylko patrzyli

Po raz pierwszy za prezydentury Donalda Trumpa amerykański lotniskowiec klasy Nimitz, USS George H. W. Bush minął cieśninę Ormuz i wpłynął na wody Zatoki Perskiej. Obserwowało go około 20 irańskich jednostek. Tym razem, inaczej niż w przeszłości, gdy Strażnicy Rewolucji testowali gotowość bojową Amerykanów, morskie siły Teheranu mogły jedynie patrzeć na potężną jednostkę płynącą z pokaźną obstawą.

"Gwaranci" rozmawiają ze sobą. Opozycja nie przyjechała

Trzecia runda syryjskich negocjacji pokojowych rozpoczęła się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Rozmowy zbojkotowali przedstawiciele zbrojnej opozycji, którzy oskarżyli Moskwę i Damaszek o naruszanie rozejmu obowiązującego od 30 grudnia 2016 roku.

Pół roku więzienia za list ojca

Syn przetrzymywanego od sześciu lat w areszcie domowym lidera irańskiej opozycji został skazany na pół roku więzienia - informuje agencja Reutera. Mohammad Hosejn Karrubi został ukarany za upublicznienie listu otwartego swojego ojca Mehdiego.

Wielka sprzedaż rosyjskich czołgów nie wyszła. Prezentują więc swój

Irańskie wojsko zaprezentowało publicznie swój nowy czołg nazwany Karrar. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do najnowszego rosyjskiego modelu eksportowego T-90MS. Rosjanie w przeszłości ogłaszali, że Irańczycy są bliscy ich zakupu, choć później negocjacje miały się zawalić. Teraz nie ma już wątpliwości, że Iran poszedł swoją drogą.

Po Oscara nie pojechał, w domu owacje

W Teheranie odbył się specjalny pokaz "Klienta" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, który otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Farhadi został nagrodzony owacjami na stojąco i otrzymał od Irańczyków oficjalne gratulacje. Reżyser zbojkotował ceremonię w Los Angeles w związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich, w tym Iranu, ogłoszonym dekretem prezydenta Donalda Trumpa.

Są takie miejsca, gdzie Iranki mogą poczuć "wiatr we włosach"

Kobiet z odsłonięta głową i ramionami, z gołymi nogami nie spotyka się na irańskich ulicach. Są jednak w przestrzeni publicznej miejsca, w których nie obowiązują sztywne reguły ubioru podyktowane przez ortodoksyjny islam - to miejskie parki dla kobiet.

Wielu rzeczy nie mogą, ale na tle regionu i tak mają dużo

Kobiety w Iranie nie mogą jeździć na rowerach w miejscach publicznych, ani wchodzić na stadiony. Są dyskryminowane przy zawieraniu małżeństw czy rozwodów. Farnaz Hosseini, Iranka mieszkająca w Polsce, tłumaczy, że kobiety w jej kraju i tak mają więcej swobód niż w innych państwach regionu. - Problem w tym, że często nie znają swoich praw - zauważa. Jak żyje się kobietom w Iranie? ("Polska i świat")

Ile uranu ma Iran. Poufny raport

Iran ma około połowy ilości wzbogaconego uranu, na jaką zezwala mu porozumienie ze światowymi mocarstwami - poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Do treści jej poufnego raportu, podsumowującego uzgodniony z mocarstwami program unieszkodliwiania irańskiego uranu, dotarła agencja Reutera.

Rosja kupi ropę od Iranu. Za część zapłaci towarami

Iran ogłosił we wtorek, że przez najbliższe 15 dni będzie sprzedawał Rosji 100 tysięcy baryłek ropy dziennie, otrzymując za to zapłatę w połowie w gotówce, a w połowie w towarach i usługach - podała Irańska Studencka Agencja Prasowa (ISNA).

Akt uległości czy uszanowanie prawa? Delegacja ze Szwecji w hidżabach

Członkinie szwedzkiego rządu podczas spotkania z prezydentem Iranu miały na głowach chusty. Gest ten odebrano w Szwecji jako uległość wobec zasad, które nie powinny być akceptowane. Ale kobiety nie miały dużego wyboru - noszenie chusty zakrywającej głowę, hidżabu, jest w Iranie nakazane kobietom przez prawo i muszą go one nosić w każdym miejscu publicznym. Materiał "Faktów z Zagranicy".