Grecja

Grecja

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z głównych greckich dróg ekspresowych. Zderzyło się na niej 28 samochodów, życie straciła kobieta, a 24 osoby zostały ranne. Przyczyną wypadku była ograniczająca widzialność gęsta mgła.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że Grecji może brakować od 5,5 do 9,5 mld euro na lata 2015 i 2016. Przedstawiciel funduszu w piątek zauważył też, że Europa zapewniła, iż pomoc dla Aten będzie wciąż płynąć w ostatnich latach programu pomocowego.

To wielkie wyznanie winy - pisze komentator "Washington Post" po analizie najnowszego raportu przygotowanego pod przewodnictwem Oliviera Blanharda, głównego ekonomisty MFW. Wynika z niego, że źle oceniono wpływ ostrych cięć budżetowych, wymuszanych na pogrążonych w kryzysie państwach. Okazały się one być znacznie bardziej szkodliwe niż przypuszczano.

4,9 stopnia w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Grecję w sobotę rano. Epicentrum znajdowało się 90 km na zachód od Aten - poinformował grecki Narodowy Instytut Geofizyki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani szkodach materialnych.

"Balon" magmy o wielkości 15 stadionów olimpijskich zalegający pod grecką wyspą Santorini podniósł ją nawet o 14 cm w ciągu roku - donoszą badacze z Oksfordu. Do takich wniosków doszli po analizie zdjęć satelitarnych wspomaganej systemem GPS.

W turystycznym raju, na greckiej wyspie Rodos, ogłoszono w środę stan klęski żywiołowej. Szalejące tam od wtorkowego popołudnia pożary strawiły już ponad 500 hektarów lasów. Do walki wysłano strażaków ze stolicy Grecji.

Silne pożary straszą turystów i mieszkańców greckiej wyspy Chios położonej na Morzu Egejskim. Ogień wybuchł w sobotę rano. W obawie przed dymem jedna wioska została ewakuowana.

Fala upałów ponownie zaatakowała Greków i Rzymian. We wtorek słupki rtęci pokazywały w Atenach i Rzymie 42 i 44 st. C. To za gorąco, nawet dla Południowców, a co dopiero przebywających tam turystów, m.in. z Polski.

Pożary w Grecji niebezpiecznie zbliżyły się do stolicy kraju. Ogień zniszczył kilka domów w zaliczanym już do przedmieść Aten miasteczku Keratea. Strażacy musieli ewakuować dzieci przebywające w tych okolicach na wakacjach i klasztor.

Nietypowy sposób mają niemieccy politycy na walkę z kryzysem m.in. w Grecji: chcą, by państwo dopłacało obywatelom do wczasów w krajach południowej Europy. Posłowie przekonują też, że pobyt tam dobrze wpłynąłby na przygnębionych deszczową pogodą Niemców.

Ateński Akropol został zamknięty w poniedziałek o sześć godzin wcześniej niż zazwyczaj. Powód? Temperatura, jakiej spodziewali się tego dnia Grecy to 42 st. Celsjusza, a przy takiej miejsce zamienia się w piekło.

Alert w szpitalach i pogotowiu oraz specjalne ostrzeżenia ministerstwa zdrowia - greckie władze robią, co mogą, żeby zapobiec problemom związanym z panującymi od trzech dni upałami. Przekraczające 40 st. C temperatury w Grecji mają się utrzymać jeszcze około tygodnia.

Fala letnich upałów nawiedziła Grecję. We wtorek w niektórych częściach kraju temperatury sięgały powyżej 40 st. C. Ateńczycy wylegli na plaże, a turyści dzielnie stawiali czoła spiekocie, nie chcąc rezygnować ze zwiedzania starożytnych zabytków.

Podczas gdy nad nasz kraj zawitało ochłodzenie, południowa Europa wciąż zmaga się z falą upałów. Boleśnie odczuwają to m.in. greccy żołnierze pełniący wartę pod parlamentem w Atenach, którzy na służbie nie mogą nawet otrzeć potu z czoła. Robią to za nich koledzy.

Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.

Rajska plaża, którą osłaniają wapienne klify zwieńczone soczystozieloną roślinnością. Do takiego miejsca trafiła Reporterka 24, która podzieliła się z nami zdjęciami i wrażeniami z pobytu na greckiej wyspie Leukada.