Grecja

Grecja

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ocenił w poniedziałek, że Grecja powinna jak najszybciej zacząć rozmowy z trojką na temat reform, które są warunkiem wypłaty kolejnej części pomocy finansowej. - Tracimy zbyt dużo czasu - ostrzegł.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), że przekazane przez rząd Grecji najnowsze propozycje reform są zdaniem KE niewystarczające. Minister finansów Grecji Janis Warufakis dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum lub wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli partnerzy ze strefy euro odrzucą plany greckiego rządu w sprawie spłaty zadłużenia i aktywizowania gospodarki.

Grecji grozi kolejna recesja - informuje we wtorek AP, powołując się na ekspertów finansowych. Niejasne są perspektywy następnego bailoutu dla Aten, który zapowiedział minister finansów Hiszpanii; eurogrupa oraz grecki resort finansów dementują te informacje.

Grecja zamierza rozmawiać z kredytodawcami ws. zmiany harmonogramu spłat zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym, pracując jednocześnie nad reformami - powiedział w sobotę w wywiadzie dla agencji Associated Press grecki minister finansów Janis Warufakis.

Na ulicach Aten doszło w czwartek wieczorem do pierwszej, od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej SYRIZY, demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Grupa konserwatystów z niemieckiej koalicji rządzącej, na czele której stoi kanclerz Angela Merkel, wzywa członków Bundestagu do zajęcia twardego stanowiska w sprawie przedłużenia pomocy dla Grecji, poinformował w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Odpływ depozytów z greckich banków przyspieszył - w ciągu minionych dwóch dni osiągnął poziom miliarda euro - podaje agencja Reutera. 28 lutego wygasa program pomocowy dla Grecji. Nad przedłużeniem pomocy obradują dziś w Brukseli ministrowie finansów strefy euro.

W piątek w Brukseli ważą się losy Grecji. Premier Aleksis Cipras jest pewien, że wniosek jego rządu o przedłużenie o sześć miesięcy unijnego wsparcia finansowego zostanie przyjęty mimo sprzeciwu Berlina. Jednak największe kraje Unii Europejskiej są przygotowane na opuszczenie strefy euro przez Grecję, a EBC już przeprowadza symulacje na tę ewentualność. O możliwych scenariuszach dla Aten opowiadali na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion i Pavlos Akritidis, Grek mieszkający w Warszawie.

Przedłużające się negocjacje pomiędzy Atenami z ministrami finansów strefy euro ws. programu pomocowego sprawiły, że Europejski Bank Centralny przygotowuje plan na wypadek wyjścia Grecji z unii walutowej - pisze "Spiegel". Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o zwołanie na niedzielę szczytu UE, gdyby dzisiaj nie doszło do porozumienia - poinformował grecki rząd.

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.