Grecja

Grecja

Po trwającym osiem lat zamrożeniu płac marynarze greckich promów wezwali do 24-godzinnego strajku, który rozpoczął się w niedzielę o północy. Strajkujący występują o pięcioprocentową podwyżkę płac, ulgi podatkowe, domagają się również poprawy warunków pracy.

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w poniedziałek nową strategię polityczną, która ma odciążyć obywateli i firmy po ośmiu latach trwania programów pomocowych. Planuje między innymi ulgi podatkowe. Oświadczył też, że rząd potrzebuje "świeżej krwi".

Jeszcze w tym roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania, co uczyni z niej pierwszą wyspę regionu, której system energetyczny działa wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody - podała agencja Associated Press. System ma kosztować 14 milionów euro. Zdecydowaną większość pieniędzy wyłoży Unia Europejska.

Do 94 wzrosła liczba ofiar pożarów, które wybuchły w Grecji pod koniec lipca - poinformowało greckie ministerstwo zdrowia. W sobotę z powodu odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu 57-letnia kobieta. Hospitalizowanych jest wciąż 31 osób.

Do rosyjskiego MSZ wezwano w poniedziałek ambasadora Grecji w tym kraju i wręczono mu notę, w której poinformowano o symetrycznej odpowiedzi na "nieprzyjacielskie działania" Aten i wydaleniu z kraju dwóch greckich dyplomatów.

Grecki minister do spraw porządku publicznego Nikos Toskas podał się do dymisji w związku z pożarami, w wyniku których w ubiegłym tygodniu zginęło co najmniej 88 osób - poinformował w piątek rząd w Atenach.