Grecja

Grecja

Kyriakos Micotakis, lider liberalno-konserwatywnej Nowej Demokracji, która zwyciężyła w niedzielnych, przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji, obiecał w swym przemówieniu, że jego rząd będzie ciężko pracować, by poprawić sytuację gospodarczą Greków. W poniedziałek został zaprzysiężony na szefa rządu.

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrywa niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji - wynika ze wstępnych wyników, po przeliczeniu 45 procent głosów. Do głosowania było uprawnionych ponad 10 milionów obywateli.

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos w poniedziałek przyjął wniosek szefa rządu Aleksisa Ciprasa o rozwiązanie parlamentu, co formalnie rozpocznie procedurę przedterminowych wyborów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu odbędą się one 7 lipca.

Opozycyjna prawicowa Nowa Demokracja (ND) odniosła w niedzielę zdecydowane zwycięstwo w drugiej turze wyborów lokalnych i regionalnych w Grecji. Według prawie pełnych wyników ND zwyciężyła w 12 z 13 greckich regionów i w większości miast, w tym w Atenach i Salonikach.

Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej - zdecydował w środę wieczorem parlament Grecji. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 miliardów euro.

Cztery osoby zostały ranne w środę po uderzeniu pioruna w ateński Akropol. Ministerstwo Kultury zapewniło, że Partenon ani żaden inny zabytek znajdujący się na wzgórzu nie został uszkodzony.

Intensywne opady deszczu od kilku dni nękają Grecję. Sytuacja najgorzej wygląda na Krecie, gdzie w wyniku ulew pojawiły się powodzie błyskawiczne. To już trzecia powódź od połowy lutego na tej wyspie.

20 osób usłyszało zarzuty w związku z pożarami, do których doszło w Grecji w lipcu ubiegłego roku - poinformowały we wtorek źródła sądowe, na które powołuje się agencja Reutera. W ogniu zginęło 100 osób, a miasto Mati w pobliżu Aten zostało zniszczone.

Z wyjątkowo uciążliwą pogodą zmagają się mieszkańcy Krety, największej greckiej wyspy. Gwałtowne ulewy i silny wiatr doprowadziły do podtopień i powodzi. Pod naporem wody zawalił się 111-letni most. Jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

Zima dotarła do Grecji. W niektórych miejscach leży nawet metr śniegu, a temperatura spadła znacznie poniżej zera stopni. Śnieg spowodował utrudnienia w transporcie. Na wyspie Samotraka zamknięto wszystkie drogi.

Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.