Grecja

Grecja

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że kraje Unii Europejskiej "depczą prawa człowieka, atakując migrantów". Uzależnił rozwiązanie kryzysu migracyjnego od poparcia planów Ankary wobec Syrii. Wcześniej Komisja Europejska zapowiedziała pomoc dla Grecji w sprawie uchodźców po otwarciu tureckich granic.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych. W środę ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE, którzy spotkają się w związku z zaostrzającym się kryzysem uchodźczym u greckich i bułgarskich granic.

Szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli - jadą we wtorek do Grecji. W obliczu kryzysu chcą w ten sposób okazać wsparcie dla tego kraju. U jego granic pojawiły się w ostatnich dniach tysiące uchodźców, których Turcja przestała powstrzymywać przed pochodem w stronę Europy.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zwrócił się z bezpośrednim apelem do migrantów, którym "azyl nie przysługuje", by nie przyjeżdżali do tego kraju. Na wyspie Lesbos już drugi dzień trwały w środę starcia policji z przeciwnikami zbudowania nowego ośrodka dla uchodźców.