Gospodarka

Gospodarka

Niemiecki koncern przenosi cztery fabryki do Polski

Firma Reuss-Seifert planuje przenieść z Niemiec do Nowej Soli (Lubuskie) cztery zakłady produkcyjne. Budowa fabryki ma rozpocząć się wiosną tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 280 osób – poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

"To nie jałmużna". Prezydent chwali 500 plus

Program 500 plus został dobrze i szybko przygotowany oraz zrealizowany - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że program zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin. Jak stwierdził program "to nie jałmużna", tylko wsparcie państwa, które należy się osobom wychowującym dzieci.

Wpłaty do ZUS jednym przelewem. Rząd przyjął projekt

Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał pieniądze, które powinny trafić na konto ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek.

Szef totka odchodzi. Po 10 miesiącach pracy

Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego, którym kierował przez 10 miesięcy. - Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego przyjęła rezygnację z funkcji prezesa spółki Łukasza Łazarewicza - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Piotr Kwiecień. Dodał, że w środę zostanie opublikowane ogłoszenie o konkursie na nowego prezesa spółki.

Węgiel będzie tanieć. "Będziemy się do tych cen dopasowywać"

W 2016 roku światowe ceny węgla energetycznego wzrosły dwukrotnie. Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) tłumaczą to głównie cięciami w dostawach węgla z Chin i prognozują spadek cen w kolejnych miesiącach oraz ich stabilizację od 2018 r. na poziomie ponad 60 USD za tonę. - Będziemy się to tych cen dopasowywać - zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dodając, że kluczowy dla kopalni jest rynek wewnętrzny.

Potężna kara dla operatora. Mamy jego stanowisko

Blisko 30 mln zł - taką karę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Orange Polska za bezprawnie przedłużanie umów o świadczenie usług stacjonarnych o wiele miesięcy bez wyraźnej zgody konsumentów.

Ożywienie w strefie euro. Bezrobocie spada ale ceny mocno rosną

Wzrost gospodarczy w 2016 roku w strefie euro wzrósł o 1,8 proc. - podał Eurostat. To nie koniec dobrych danych, bo wśród państw strefy spadło też bezrobocie. Ekonomistów zaskoczyło mocne odbicie w inflacji, która wzrosła aż o 1,8 proc., powyżej ich oczekiwań.

Rozwój gospodarki hamuje. GUS podał dane o wzroście PKB za cały rok

2,8 proc. - w takim tempie w 2016 roku rozwijała się polska gospodarka według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat, a poziom inwestycji jest najniższy od ponad dekady. Ekonomiści spodziewają się jednak, że najgorsze miesiące już za nami, a opublikowane dane są trochę lepsze od przewidywań analityków ankietowanych rzez prasowe agencje.

Przegląd prasy. Polskie firmy wyruszają na podbój kosmosu

Projekt Polskiej Strategii Kosmicznej został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowała "Rzeczpospolitą" Aleksandra Serkowska z Ministerstwa Rozwoju. Rząd ocenia, że segment kosmiczny może być jednym z filarów nowoczesnej gospodarki.

Ośmiu najbogatszych jak połowa ludzkości. Balcerowicz: to emocjonalne brednie

Osiem najbogatszych osób na świecie ma tyle, co druga biedniejsza połowa ludzkości - wynika z raportu Oxfam. - To prostacka analiza pod publiczkę, emocjonalne brednie. Ci, którzy tak się zajmują bogatymi, żerują na zawiści - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. Odniósł się także do propozycji PiS dotyczących wprowadzenia kadencyjności w ordynacji wyborczej.