Gaz ziemny

Gaz ziemny

Posłowie chcą posiedzenia ws. gazowego memorandum

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalnego posiedzenia komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński.

Ziobro o gazociągu: Premier się skompromitował

- Premier, przyznając się do niewiedzy ws. podpisania memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, skompromitował się - ocenił Zbigniew Ziobro. - Tusk pokazał, że polski rząd nie panuje nad podstawowymi interesami Polski - dodał lider Solidarnej Polski.

Miller: Tusk jak zdradzony mąż, dowiaduje się ostatni

- Donald Tusk zachowuje się jak zdradzony mąż, tzn. dowiaduje się ostatni, a nie powinien. Jeśli premier i minister skarbu rzeczywiście nic nie wiedzieli, to źle o nich świadczy - stwierdził szef SLD Leszek Miller, odnosząc się do tego, że szef rządu nie wiedział o podpisaniu memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Zostało ono podpisane przez rosyjski Gazprom i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz. - To projekt, który polskie władze powinny poważnie potraktować - zaznaczył Miller.

Gazprom przekonuje: nowy gazociąg to zysk dla Polski

Gazprom oficjalnie poinformował o zainicjowaniu prac nad nowym gazociągiem przez terytorium Polski. Jak twierdzą Rosjanie, projekt "Jamał-Europa-2" niesie korzyści dla Polski. Memorandum w tej sprawie zostało podpisane z polsko-rosyjską spółką EuroPolGaz, która tłumaczy, że to tylko wstępne porozumienie i decyzji o budowie gazociągu nie podjęto. Do spotkania miało dojść z inicjatywy Gazpromu.

Memorandum ws. rosyjskiego gazociągu przez Polskę. Premier: Ja nic nie wiem, muszę to sprawdzić

Szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Polski premier był zaskoczony tymi informacjami. - Muszę sprawdzić te informacje. Ja nic nie wiem, nie komentuję czegoś, o czym mało wiem. Dopytywany, powiedział: - Decyzje, jakie podejmuje Gazprom, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki.

Rząd odpowiada Putinowi: budować gazociąg u nas może tylko państwo polskie

"Projekt budowy nowego gazociągu może być realizowany tylko przez inwestora, którego właścicielem jest państwo polskie, będące krajem tranzytowym" - oświadczył minister skarbu Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na środową deklarację prezydenta Władimira Putina, który polecił Gazpromowi powrót do planów rozbudowy Gazociągu Jamalskiego. - Z powodu żadnej sugestii, a tym bardziej Gazpromu, nie będziemy nagle budować - dodał na konferencji prasowej minister.

Iran i Pakistan budują "gazociąg przyjaźni". Wbrew woli USA

Mimo presji Waszyngtonu Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym pilnie potrzebny gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu. Irański odcinek jest już bliski ukończenia. Budowa pakistańskiego odcinka właśnie się rozpoczęła.

Janukowycz i Putin o gazie. Bez przełomu

Prezydenci Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Wiktor Janukowycz - zakończyli w poniedziałek rozmowy, które jednak, wbrew oczekiwaniom Ukrainy, nie przyniosły przełomu w sprawie cen gazu.

URE uwolnił częściowo ceny gazu dla przemysłu

Przedsiębiorstwa energetyczne, które mają koncesje na obrót gazem, nie będą musiały występować o zatwierdzenie taryf do Urzędu Regulacji Energetyki - poinformował we wtorek Urząd. Decyzja URE oznacza częściowe uwolnienie cen gazu dla przemysłu.

Gazprom jak Enron? To może być największy przekręt w historii Rosji

Rosyjskie władze przygotowują “skok tysiąclecia” - twierdzi znany ekspert Anders Aslund. Jego zdaniem, Władimir Putin podjął decyzję o doprowadzeniu Gazpromu do bankructwa i wyprowadzeniu jego aktywów za grosze do innej spółki. Ludzie Putina mieliby na tym zarobić miliony dolarów. Takiego scenariusza nie da się całkiem wykluczyć, choć Gazprom mogą jeszcze uratować inne rozwiązania – mówią pytani przez tvn24.pl eksperci ds. energetyki.

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Gazprom i Nowatek łączą siły

Gazprom, kontrolowany przez państwo gigant gazowy, i Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu w Rosji, w czwartek zawarły porozumienie o powołaniu do życia joint venture, które zajmie się wytwarzaniem gazu skroplonego (LNG) na Półwyspie Jamalskim.

UE chce prześwietlić rosyjskie ropociągi

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.