Gaz ziemny

Gaz ziemny

Ukraina zatruje się tanim gazem z Rosji. Oto sześć objawów "choroby"

Obniżka cen rosyjskiego gazu o 1/3 jest korzystna dla obecnych władz Ukrainy i wspierających je oligarchów, ale nie dla państwa i gospodarki. Aneks do kontraktu uderza bowiem w dywersyfikację dostaw surowca i blokuje reformę sektora energetycznego – w długoterminowej perspektywie okaże się więc droższym, a nie tańszym rozwiązaniem. Nie wspominając o zwiększeniu politycznych wpływów Rosji w Kijowie.

Dostawy gazu z Rosji do UE zagrożone? "Ryzyko rośnie"

Protesty na Ukrainie mogą zagrozić dostawom gazu z Rosji do UE - ostrzega "Niezawisimaja Gazieta". Rosyjski dziennik ocenia zarazem, że sytuacja na Ukrainie przemawia na korzyść budowanego przez Gazprom gazociągu South Stream.

"Zachęcające" odwierty gazu łupkowego pod Gdańskiem

San Leon Energy ogłosił pomyślne zakończenie testów przepływu gazu łupkowego w odwiercie Lewino 1G2 w ramach koncesji Gdańsk W. Firma planuje w najbliższej przyszłości wykonanie tam odwiertu poziomego - podała San Leon w komunikacie.

Słowacja na Ukrainę dostarczy gaz ziemny. Z Zachodu

Ukraiński minister energetyki Eduard Stawycki poinformował, że Ukraina podpisała umowę ze Słowacją w sprawie dostaw gazu z Europy Zachodniej. - Dokument został podpisany oraz odesłany na Słowację - cytują ministra ukraińskie media.

Total poszuka brytyjskich łupków. Za 30 mln funtów

Francuski Total jako pierwsza wielka firma naftowa zainwestuje w poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii - informują brytyjskie media, zapowiadając, że oficjalnie ma to zostać ogłoszone w poniedziałek.

Gaz łupkowy: zagrożenie czy szansa? Reportaż Marka Osiecimskiego dla TVN24 BiŚ

Amerykanie są podzieleni w sprawie gazu łupkowego. Przeciwnicy twierdzą, że jego wydobycie prowadzi do skażenia wody i naraża mieszkańców na wiele niebezpieczeństw. Zdaniem zwolenników łupki to czysty zysk dla obywateli. Gdzie leży prawda? Sprawdził to Marek Osiecimski - w reportażu wyemitowanym przez TVN24 Biznes i Świat.

Gazprom uniknie wielomilionowej kary? Oferta ugody z Brukselą

Gazprom przedstawił Komisji Europejskiej formalne zobowiązania do działań naprawczych, by polubownie rozwiązać antymonopolowy spór dotyczący jego praktyk w Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby KE je zaakceptowała, Gazprom mógłby uniknąć kary, choć nie jest to jeszcze przesądzone.

Problem z łupkami. Niemcy przeciw, a gdzie jest Polska?

Polska może mieć problem - jeśli Unia Europejska zakaże, bądź ograniczy, wydobycie gazu z łupków. Takiego zakazu jeszcze nie ma, ale przebąkuje się o nim w unijnych instytucjach, a niektóre duże kraje wprowadzają ograniczenia. Francja ma już moratorium na wydobycie gazu z łupków, Niemcy mają je wprowadzić pod naciskiem lewicowej SPD w rządzie nowej koalicji. Co na to Polska?

Gazprom paraliżuje zarząd EuRoPol Gazu

Nie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gazu, na którym miały zostać wyłonione nowe władze polsko-rosyjskiej spółki. Nie stawili się bowiem na nie przedstawiciele Gazpromu, do którego należy 48 proc. udziałów EuRoPol Gazu. Spółka, która jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, od piątku pozbawiona jest prezesa i wiceprezesa, a tym samym przedstawicieli polskich akcjonariuszy w zarządzie.

Rosja i Ukraina na krawędzi gazowej wojny. "Niewielkie opóźnienia w płatnościach"

Ukraina liczy na to, że kwestię zaległych opłat za rosyjski gaz załatwi szybko - "dziś lub jutro" - powiedział w środę dziennikarzom w Kijowie ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawyckij. Według niego w Moskwie przebywa obecnie ukraińska delegacja z szefem Naftohazu Jewhenijem Bakulinem na czele i wyników rozmów należy się spodziewać do czwartku.