Gaz ziemny

Gaz ziemny

- Gaz łupkowy mógłby pomóc krajom UE w rozmowach z rosyjskim Gazpromem na temat uzyskania niższych cen na kupowany od niego gaz - powiedział w piątek w Wilnie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Ocenił, że ceny rosyjskiego gazu dla Litwy są zbyt wysokie.

Zysk koncernu Gazprom za 2012 r. wyniósł 1 bln 182 mld 625 mln rubli (28,8 mld euro), co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego roku o 10 proc. - poinformowała rosyjska firma. Gazprom opublikował we wtorek wyniki roczne.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, a także wiceprezes ds. handlu Radosław Dudziński zostali dziś odwołani przez Radę Nadzorczą spółki. - Decyzji nie traktuję, jako merytorycznej oceny mojej pracy - stwierdziła Piotrowska-Oliwa. Jej odwołanie to pokłosie afery z memorandum na budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

Flota zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wzbogaciła się nagle o luksusową limuzynę BMW serii 7 xDrive, wartą ponad 450 tys. zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Koncern uznał bowiem, że używane od dwóch lat mercedesy klasy E, warte ponad 200 tys. zł za sztukę, nie są dość bezpieczne.

Najpierw premier powiedział, że nie ma żadnego memorandum. Dwa dni później przyznał, że taki dokument jest, ale "nie ma mocy wiążącej". Jednocześnie nie wykluczył, że niektóre jego zapisy są jednak brane pod uwagę. Opozycja już atakuje rząd za zakulisowe rozmowy z Rosją, które mogą osłabić bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Premier Donald Tusk ma dziś na konferencji prasowej odnieść się do raportu o okolicznościach podpisania memorandum gazowego. Według rzecznika rządu Pawła Grasia premier przedstawi wnioski, jakie wyciągnął z tej lektury i ich konsekwencje.

Co zawiera tekst memorandum ws. ewentualnej budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego? Czy są tam konkretne stwierdzenia i zobowiązania, czy jest on tylko "teoretyczną analizą"? Próbowaliśmy dowiedzieć się tego w EuRoPol GAZie, PGNiG, Gaz Systemie i ministerstwie skarbu. Bez skutku.

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalnego posiedzenia komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Premier, przyznając się do niewiedzy ws. podpisania memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, skompromitował się - ocenił Zbigniew Ziobro. - Tusk pokazał, że polski rząd nie panuje nad podstawowymi interesami Polski - dodał lider Solidarnej Polski.

- Donald Tusk zachowuje się jak zdradzony mąż, tzn. dowiaduje się ostatni, a nie powinien. Jeśli premier i minister skarbu rzeczywiście nic nie wiedzieli, to źle o nich świadczy - stwierdził szef SLD Leszek Miller, odnosząc się do tego, że szef rządu nie wiedział o podpisaniu memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Zostało ono podpisane przez rosyjski Gazprom i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz. - To projekt, który polskie władze powinny poważnie potraktować - zaznaczył Miller.

Gazprom oficjalnie poinformował o zainicjowaniu prac nad nowym gazociągiem przez terytorium Polski. Jak twierdzą Rosjanie, projekt "Jamał-Europa-2" niesie korzyści dla Polski. Memorandum w tej sprawie zostało podpisane z polsko-rosyjską spółką EuroPolGaz, która tłumaczy, że to tylko wstępne porozumienie i decyzji o budowie gazociągu nie podjęto. Do spotkania miało dojść z inicjatywy Gazpromu.

Szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Polski premier był zaskoczony tymi informacjami. - Muszę sprawdzić te informacje. Ja nic nie wiem, nie komentuję czegoś, o czym mało wiem. Dopytywany, powiedział: - Decyzje, jakie podejmuje Gazprom, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki.