Gaz ziemny

Gaz ziemny

Gazociąg South Stream miał być gazową bronią Władimira Putina. Jednak ostatnie wydarzenia - m. in. wstrzymanie prac budowlanych przez Bułgarów - wskazują, że to pod prezydentem Rosji może zacząć pękać lód. - Putin będzie musiał iść na ustępstwa w sprawie Ukrainy jeśli chce ocalić rurę - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Wojciech Jakóbik, szef serwisu BiznesAlert.

Rozmowy na temat cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy i spłaty jej zadłużenia wobec Rosji zostaną wznowione w niedzielę - poinformowały służby prasowe ministerstwa energetyki w Kijowie. Wcześniej rzecznik Gazpromu podał, że nie określono terminu wznowienia negocjacji, które zakończyły się w nocy z soboty na niedzielę i nie przyniosły rezultatów.

Szef Naftohazu Andrij Koboliew oświadczył w piątek, że strona ukraińska jest gotowa zapłacić Rosji 1,9 mld dolarów za dostarczony gaz, ale pod warunkiem ustalenia tymczasowej ceny tego surowca w wysokości 326 USD za 1000 metrów sześciennych.

Moskwa i Kijów nie osiągnęły porozumienia w sprawie cen gazu dla Ukrainy i spłaty dotychczasowego zadłużenia za paliwo, lecz dyskusje będą kontynuowane - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Komisja Europejska wystosowała propozycje ws. spłaty długu Ukrainy i ceny gazu do końca czerwca 2015 r.; Gazprom i Naftohaz będą je analizować i w tym czasie ma nie być przerw w dostawach, działań prawnych i żądań przedpłat - podał komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

- Prowadzimy rozmowy z Amerykanami i Kanadyjczykami w sprawie dostaw gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu. Wysłałem misję polityczno-gospodarczą do Stanów Zjednoczonych w sprawie możliwości dostaw gazu amerykańskiego do Europy, w tym także do polskiego gazoportu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podpisanie w środę kontraktu na dostawę gazu z Rosji do Chin symbolizuje klęskę amerykańskiej polityki zagranicznej, która zakładała izolację władz w Moskwie na arenie międzynarodowej - podkreśla w piątek w komentarzu redakcyjnym "The Washington Post".

- Zależność energetyczna ogranicza Europę w możliwościach politycznych - mówił w Brukseli premier Donald Tusk. - Ten pomysł wymaga pilnego rozwiązania, bo to poważny problem dla całej Unii Europejskiej - przekonywał szef polskiego rządu. Tusk stwierdził też, że Europa nie może budować unii energetycznej bez zwiększenie niezależności gazowej Hiszpanii i Portugalii.

Rosja została zmuszona do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - powiedział w czwartek Władimir Putin. A w liście do przywódców europejskich państw prezydent Rosji napisał, że państwa Unii Europejskiej powinny bardziej zaangażować się w dialog na temat gospodarki Ukrainy, zaś Moskwa jest otwarta na konsultacje w spriwie gazu.

20 maja Władimir Putin złoży oficjalną wizytę w Chinach. Jak informuje Kreml, "wizyta podniesie te relacje na nowy poziom partnerstwa i strategicznej współpracy". Niewykluczone, że w Szanghaju Rosja i Chiny podpiszą wyczekiwany od tak dawna kontrakt na dostawy gazu. Ostatnio Moskwa straszy UE, że przekieruje część swojego gazu właśnie na wschód.

Lotos i PGNiG będą razem starać się o uzyskanie licencji na poszukiwanie i wydobycie surowców w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Spółki zobowiązały się do współpracy m.in. przy analizie, realizowaniu przejęć w obszarze poszukiwań i wydobyciu ropy oraz gazu.