Francja

Francja

Minister ds. europejskich Francji Marielle de Sarnez, objęta śledztwem w sprawie fikcyjnego zatrudniania asystentów europarlamentarnych, odrzuciła we wtorek wszystkie oskarżenia. To już drugi członek obecnego rządu, w którego uczciwość wątpią media i opozycja.

Francuskie media chwalą prezydenta Emmanuela Macrona po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zwracają uwagę na chłodne przyjęcie Rosjanina przez Francuzów i to, że to Macron zdecydowanie dominował nad doświadczonym Putinem.

Spotkanie prezydentów Francji i Rosji, Emmanuela Macrona i Władimira Putina to sukces, który jednak nie od razu przyniesie owoce - komentuje we wtorkowej publikacji gazeta "RBK". "Niezawisimaja Gazieta" ocenia zaś, że "Macron nie stanie się drugim Chirakiem".

Poważną sprawą było to, że "jakieś organy prasy zagranicznej wtrącały się w demokratyczną kampanię" - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji prasowej po spotkaniu z Władimirem Putinem. Skomentował w ten sposób domniemane ingerowanie Moskwy we francuskie wybory prezydenckie. Zależne od Kremla agencja Sputnik i telewizja RT (dawniej Russia Today) zachowywały się - jego zdaniem - jak "organy wpływu" i "organy kłamliwej propagandy".

Komentując zbliżającą się wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina we Francji, rzecznik rządu w Paryżu Christophe Castaner ocenił w piątek, że prowadzenie dialogu nie oznacza jeszcze zgody. - Prezydent Emmanuel Macron będzie twardo bronił francuskich interesów - podkreślił.

Stan wyjątkowy, wprowadzony we Francji w 2015 roku w celu zwalczania zagrożenia terrorystycznego, zostanie przedłużony do 1 listopada - poinformował w środę prezydent Emmanuel Macron po spotkaniu na temat bezpieczeństwa państwa.

29 maja prezydent Francji Emmanuel Macron będzie gościć w pałacu w Wersalu Władimira Putina - podał w komunikacie Pałac Elizejski. Doniesienia w tej sprawie potwierdził także Kreml. Wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant" ujawnił, że 29 maja dojdzie do nieplanowanej wizyty w Paryżu prezydenta Rosji, który wybiera się do stolicy Francji na otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej carowi Piotrowi I.

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w czwartek swój rząd, złożony z ministrów z różnych stron sceny politycznej i spoza polityki, do działania w duchu solidarności. Szef państwa przewodniczył pierwszemu posiedzeniu gabinetu powołanego w środę.