Francja

Francja

Paryskie Centrum Pompidou wystawi rzeźbę holenderskiego artysty Joepa van Lieshouta "Domestikator" po tym, jak dyrekcja najczęściej odwiedzanego muzeum świata odmówiła pokazania pracy. Władze Luwru uznały, że dzieło sztuki jest zbyt obsceniczne.

W Roubaix we Francji do sprzedaży trafi 18 mieszkań za symboliczną kwotę jednego euro. Zdaniem władz miasta, to dobry sposób na ożywienie dawnej dzielnicy robotniczej, w której nieruchomości od dłuższego czasu stoją puste. By jednak przejąć nieruchomość należy spełnić kilka warunków.

- Władze Paryża planują zakazać od 2030 r. używania wszystkich samochodów z silnikiem spalinowym – zarówno tych napędzanych benzyną, jak i olejem napędowym - poinformował w czwartek odpowiedzialny za transport zastępca mera Paryża Christophe Najdovski.

Aresztowany w weekend w Ferrarze na północy Włoch Tunezyjczyk, brat sprawcy niedawnego ataku na dworcu w Marsylii Ahmeda Hannachiego - Anis - walczył w szeregach dżihadystów w Syrii - poinformowała włoska prokuratura do walki z mafią i terroryzmem.

25-letni Tunezyjczyk Anis Hannachi, brat zamachowca Ahmeda Hannachiego, który zasztyletował dwie kobiety na dworcu kolejowym w Marsylii, został zatrzymany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania w mieście Ferrara na północy Włoch - podała w niedzielę agencja ANSA, powołując się na policję do walki z terroryzmem.

Sześć butli z gazem wyposażonych w zapalnik znaleziono w czwartek w XIX dzielnicy Paryża pod ciężarówką francusko-szwajcarskiego producenta cementu Lafarge - poinformował dziennik "Sud-Ouest". Policja wszczęła śledztwo.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował premierowi Iraku Hajdarowi al-Abadiemu pomoc, by załagodzić napięcia po referendum niepodległościowym w irackim Kurdystanie. Według Macrona, prawa Kurdów powinny być "uznane na mocy konstytucji irackiej".

W środę rano przed budynkiem ataszatu wojskowego Jordanii w Paryżu wybuchł motocykl - poinformował przedstawiciel placówki.

Posłowie Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, przyjęli we wtorek projekt ustawy wzmacniający bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem. Dzięki niej wielokrotnie przedłużany stan wyjątkowy będzie zniesiony 1 listopada.

Przed budynkiem mieszkalnym w Paryżu znaleziono ładunek wybuchowy. Zatrzymano pięć osób, w tym jedną, która się "zradykalizowała" - poinformował w radiu France Inter minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb.

Francuska minister do spraw europejskich zapewnia, że rząd w Paryżu jest bardzo przywiązany do obecności Polski w Unii Europejskiej i nie chce opuszczenia przez Polskę Wspólnoty. Nathalie Loiseau przyjeżdża do Warszawy po spięciach na linii Polska-Francja m.in. o kontrakt na śmigłowce Caracal, kwestię pracowników delegowanych, a także krytykę francuskiego prezydenta wobec działań Prawa i Sprawiedliwości w polskim sądownictwie. Minister była pytana o te kwestie w wywiadzie z korespondentką TVN24 BiS, Anną Kowalską. Cały wywiad można w programie "Fakty z Zagranicy" o godzinie 19:55 w TVN24 BiS.