Francja

Francja

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę, że przekonał przywódcę USA Donalda Trumpa do utrzymania w Syrii sił amerykańskich. Kilka godzin później w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom amerykański prezydent jednak stwierdził, że nadal chce, aby wojska wróciły do domu tak szybko, jak to możliwe.

W weekend na Morzu Śródziemnym doszło do "agresywnych" manewrów dwóch rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu francuskiej fregaty Akwitania - informuje na stronie internetowej francuski tygodnik "Le Point". Miały one "zastraszyć Francję i jej prezydenta" - czytamy.

Podczas wizyty saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana w Paryżu wśród wielu porozumień podpisano 10-letni kontrakt o wartości 20 miliardów dolarów, który ma przekształcić stanowisko archeologiczne Mada'in Salih w atrakcję turystyczną na wzór jordańskiej Petry.

Prezydent USA Donald Trump oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodzili się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej, że nie wolno pozwalać na dalsze używanie broni chemicznej - podał w oświadczeniu Biały Dom.

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian oświadczył, że jego kraj przeznaczy 550 mln euro na wsparcie gospodarki Libanu. Środki mają być przekazane w formie pożyczek i grantów. W Paryżu rozpoczęła się konferencja poświęcona pomocy finansowej dla Libanu.

Jean-Marie Le Pen, współzałożyciel i były wieloletni przewodniczący skrajnie prawicowej partii Front Narodowy (FN), potwierdził w czwartek, że dołączył do ultranacjonalistycznego, paneuropejskiego Sojuszu na rzecz Pokoju i Wolności (APF).

Rząd Francji doszedł z Senatem do porozumienia, na mocy którego liczba parlamentarzystów zostanie zmniejszona o 30 procent. W Zgromadzeniu Narodowym będzie 404 deputowanych, a liczba senatorów wyniesie 244 - poinformował premier Francji Edouard Philippe.

W 2017 roku z Francji wydalono 20 zradykalizowanych cudzoziemców przebywających na terenie kraju nielegalnie - oświadczył francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, podkreślając, że "nigdy wcześniej nie osiągnięto takiej liczby".

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy, oskarżony już o korupcję, będzie prawdopodobnie musiał stawić się w sądzie również w związku z zarzutami o handel wpływami - podał w czwartek francuski "Le Monde". Jak poinformowała agencja Reutera, zarzuty takie postawili mu w czwartek śledczy.