Francja

Francja

Francuski minister do spraw transformacji ekologicznej Francois de Rugy poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. Decyzję podjął w związku ze skandalem dotyczącym kosztownych przyjęć, które miał organizować na koszt Zgromadzenia Narodowego. "Ataki i lincz medialny, których moja rodzina pada ofiarą, zmuszają mnie dziś do zrobienia niezbędnego kroku wstecz" - uzasadnił odejście z rządu Edouarda Philippe'a.

Nowa broń i ochrona balistyczna, komputery i środki łączności, systemy monitorujące stan zdrowia i zapewniające obserwację otoczenia, a nawet egzoszkielety i roboty-muły – to niektóre elementy projektów tak zwanego żołnierza przyszłości, nad którymi pracują armie wielu państw. Do tej pory żaden z nich nie obejmował jednak możliwości lotu dla pojedynczego piechura.

W czasie francuskiej parady z okazji Dnia Bastylii nad głowami zgromadzonych pojawił się "latający żołnierz". Franky Zapata z bronią w ręku wykonał imponujący kilkuminutowy pokaz na skonstruowanym przez siebie flyboardzie. Teraz Francuz chce podnieść poprzeczkę i pokonać na urządzeniu kanał La Manche.

Z okazji święta narodowego, obchodzonego w rocznicę zburzenia Bastylii 14 lipca 1789 roku, w niedzielę na paryskich Polach Elizejskich odbyła się wielka defilada wojskowa. Zainaugurował ją tradycyjny przegląd wojsk przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Po paradzie na Polach Elizejskich zgromadziło się kilkuset demonstrantów z ruchu "żółtych kamizelek". Policja użyła gazu, by ich rozpędzić.

Z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona dokonano w stoczni koncernu Naval Group w Cherbourgu uroczystej prezentacji nowego francuskiego atomowego myśliwskiego okrętu podwodnego Suffren - pierwszej z sześciu jednostek typu Barracuda.

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Prezydenci USA i Francji Donald Trump i Emmanuel Macron rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat polityki jądrowej Iranu - poinformował w oświadczeniu Biały Dom. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła wcześniej, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym.