Francja

Francja

Francuski prezydent Emmanuel Macron ma nadzieję na to, że w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Iranu - Donalda Trumpa i Hassana Rowhaniego.

W niedzielę do Biarritz, gdzie obradują przywódcy państw G7, przybył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Jak poinformował Reuters, powołując się na źródło w Palacu Elizejskim, szef irańskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem le Drianem. Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał, że przywódcy grupy porozumieli się co do wspólnego działania i rozmów z Teheranu. Przyznał, że celem państw G7 jest powstrzymanie Iranu przed eskalowaniem konfliktu i rozpoczęcie nowych negocjacji z tym krajem.

Wiele osiągniemy w ten weekend - oświadczył prezydent USA Donald Trump po przylocie do francuskiego Biarritz, gdzie po południu rozpoczął się szczyt G7. Dodał, że ma "wyjątkowe relacje" z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Przywódca Francji wyraził nadzieję na przekonanie liderów G7 do wycofania się z wojny handlowej, która destabilizuje światowy wzrost gospodarczy. Napięcia w handlu są złe dla wszystkich - przekonywał.

Francuska prokuratura finansowa umorzyła śledztwo, które dotyczyło Alexisa Kohlera - obecnie sekretarza generalnego w kancelarii prezydenta Emmanuela Macrona. Był on podejrzany o konflikt interesów z powodu związków z włosko-szwajcarskim holdingiem żeglugowym MSC.

Być może młody Francuz by żył, ale we Włoszech po 10 latach od wprowadzenia obowiązku lokalizacji telefonów, z których dzwoni się po pomoc służb ratunkowych, przepisu wciąż się nie egzekwuje - piszą media w Rzymie. Mężczyzny, który złamał obie nogi i prosił o ratunek, zaczęto szukać dopiero po 28 godzinach. Znaleziono go w niedzielę, martwego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozpoczęciem poniedziałkowych rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem zaapelował o poszanowanie wolności słowa i o wolne wybory w Rosji.

Salah Abdeslam został formalnie postawiony w stan oskarżenia przez belgijską prokuraturę. 29-letni domniemany organizator ataków terrorystycznych we Francji w listopadzie 2015 roku, usłyszał zarzut związany z działalnością terrorystyczną w Brukseli w marcu 2016 roku.