Francja

Francja

Prezydenci USA i Francji Donald Trump i Emmanuel Macron rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat polityki jądrowej Iranu - poinformował w oświadczeniu Biały Dom. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła wcześniej, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym.

Deputowani francuskiego Zgromadzenia Narodowego przyjęli w czwartek przepisy nakładające trzyprocentowy podatek na wielkie firmy internetowe jak Google, Amazon, Facebook czy Apple. Krok ten to sposób na walkę z unikaniem płacenia podatków przez duże korporacje.

Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete. Została ona zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini tworzy "histeryczną" atmosferę wokół spraw związanych z imigracją, a Rzym nie wywiązuje się z zadań w tym zakresie - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Francji Sibeth Ndiaye. Włoski polityk zareagował w mediach społecznościowych: "Niech francuski rząd przestanie obrażać i otworzy swoje porty".

Niespełna sześć tysięcy osób protestowało we Francji w 33. sobotę z rzędu na wezwanie antyrządowego ruchu "żółtych kamizelek" - poinformowało francuskie MSW. To najgorszy frekwencyjny wynik ruchu od początku protestów w listopadzie 2018 roku - wskazały źródła rządowe.

Nie ma podstaw aby sądzić, że pożar, który w kwietniu strawił część paryskiej katedry Notre Dame, był rezultatem działania przestępczego - poinformowało biuro paryskiej prokuratury. Dodano, że badany jest wątek ewentualnych zaniedbań przy wykonywaniu prac remontowych.

Grupa muzułmanek pojawiła się na basenie we francuskim Grenoble w burkini, łamiąc zakaz obowiązujący na wielu pływalniach. - Chciałybyśmy, aby zasady były zmienione i dostosowane do wszystkich kobiet, abyśmy mogły kąpać się w burkini - tłumaczyła jedna z uczestniczek protestu.

Premier Francji Edouard Philippe, mówiąc o wojnie na wschodzie Ukrainy, zaapelował w poniedziałek do premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, by Moskwa wykorzystała nową sytuację polityczną po wyborze na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.