Francja

Francja

Francuzi na ulicach Paryża oddali w poniedziałek hołd 13 żołnierzom, którzy zginęli w Mali w wypadku dwóch śmigłowców. Na placu Inwalidów odbyła się ceremonia pogrzebowa, w której udział wzięli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron oraz jego poprzednicy, Francois Hollande i Nicolas Sarkozy. Przed uroczystością rodzina jednego z zabitych zapowiedziała skargę na tygodnik "Charlie Hebdo" za opublikowanie obraźliwych - jak oceniono - karykatur związanych z tragiczną śmiercią wojskowych.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu stwierdził w czwartek, że nie jest ważne, co mówi prezydent Francji Emmanuel Macron, ponieważ wspiera on jego zdaniem terroryzm. Wcześniej Macron powiedział, że Ankara nie może oczekiwać solidarności od sojuszników w NATO, bo jej operacja w Syrii była "faktem dokonanym".

Niecały rok po ataku terrorystycznym Strasburg staje się znów świąteczną stolicą Francji. W piątek władze miasta otworzyły tamtejszy słynny jarmark bożonarodzeniowy. 11 grudnia 2018 roku 29-latek zabił tam pięć osób, a ranił dziesięć. Jedną z ofiar był Polak. Na zapewnienie bezpieczeństwa osób odwiedzających jarmark władze miasta przeznaczą milion euro.

Francuscy hotelarze poinformowali, że zawieszają swój udział w organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Powodem jest umowa zawarta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z firmą Airbnb. W tej sprawie miała również interweniować burmistrz Paryża Anne Hidalgo.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO przedstawionej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski minister w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu.

Rośnie napięcie między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Panowie nie chcą zgodzić się co do tego, jak ma wyglądać iglica, która runęła z dachu świątyni podczas kwietniowego pożaru. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.

W lesie, w pobliżu miasteczka Villers-Cotterets na północy Francji, znaleziono ciało ciężarnej kobiety. 29-latka została zagryziona przez psy - poinformowali śledczy. Jak podają lokalne media, kobieta była sama na spacerze z piątką psów, gdy w okolicy trwało polowanie na jelenie, w którym uczestniczyły dziesiątki psów myśliwskich.

Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na Dalekim Wschodzie, na Bliskim Wschodzie i dla nas na najbliższym Wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy - mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się również do pozycji NATO w świecie. Agencja Reutera w tym kontekście zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o kolektywnej obronie, do której zobowiązują się członkowie sojuszu.