Francja

Francja

265 kilometrów miały w sobotni poranek korki na głównych francuskich drogach. Spotkali się na nich wracający z lipcowych wyjazdów i wyjeżdżający na sierpniowe urlopy. Zmiana wakacyjnych turnusów najbardziej nasiliła ruch na osi północ-południe.

Gwałtowne burze spowodowały liczne podtopienia na północy Francji. Pogoda spowodowała dochodzące do czterech godzin opóźnienia w ruchu szybkiej kolei TGV między Paryżem a Bretanią. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami na północnym wybrzeżu.

Cztery osoby zginęły w pożarze szalejącym od niedzieli w północno-wschodniej Katalonii, na pograniczu Hiszpanii i Francji. Z ogniem walczą załogi 80 wozów strażackich i samoloty gaśnicze. Udało im się opanować sytuację po francuskiej stronie, ale zagrożone są nadal turystyczne miejscowości na hiszpańskim odcinku wybrzeża.

Mieszkańcy południa Francji skwapliwie skorzystali z wysokich temperatur i tłumnie zapełnili plaże. Wczasowiczów wcale nie zmartwiło zachmurzone niebo i każdą wolną chwilę chcieli spędzić nad morzem.

Paryżanie zapraszają do siebie lato, które jak na złość nie chce zawitać do miast leżących na północ od Lazurowego Wybrzeża. W tym celu utworzyli plażę nad Sekwaną, mając nadzieję na rychłą poprawę pogody. Czy plan się powiedzie? Trudno stwierdzić, ale warto mieć nadzieję.

Po sobotnim świętowaniu 223. rocznicy zburzenia Bastylii, Francuzi ruszyli na wakacje. Gdzie? W stronę słońca, ciepłych plaż i morza - na Lazurowe Wybrzeże. Plaże Nicei i Marsylii pełne są urlopowiczów, którzy by dotrzeć do celu musieli odstać w korkach długie godziny.

"Zmutowana" trąba powietrzna zachwyciła mieszkańców okolic francuskiego Rouen. Cumulonimbus z wiszącymi u spodu połączonymi lejami to tylko jedna z pamiątek po wichurach i burzach, jakie po południu i w nocy z czwartku na piątek przeszły nad północną częścią Francji.

Niedzielne popołudnie plantatorzy wina z południa Francji zapamiętają na długo. W niedzielę rejon nawiedziła potężna burza z intensywnymi opadami gradu. Zniszczonych zostały tysiące hektarów.

Opuszczona wioska w południowo-zachodniej Francji poszła pod młotek. Cena wywoławcza wynosiła 330 tys. euro, kupiono ją za 520 tysięcy. Nowym właścicielem jest artysta-fotografik pochodzący z Korei Południowej, na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Czerwony dywan spływający wodą, asystenci podbiegający do gwiazd z parasolami, wiatr szarpiący wypracowane fryzury - uczestnikom 65. Festiwalu Filmowego w Cannes w niedzielę nie sprzyjała pogoda. Słynny kurort na Lazurowym Wybrzeżu nawiedziły ulewne deszcze. Silne opady dały się we znaki w innym śródziemnomorskim mieście - Barcelonie.

Jak dawno człowiek oderwał się od świata zwierząt? Kiedy zaczął samodzielnie myśleć? Gdzie szukać zaczątków cywilizacji? - te pytania nurtują antropologów badających historię ludzkości. Odpowiedzi dostarczają m.in. ślady narodzin sztuki. Ta może być starsza, niż myśleliśmy. Francuscy naukowcy poinformowali o odkryciu naskalnych fresków dwukrotnie starszych niż słynne malowidła z Lascaux czy Altamiry.

F-1 przemknęło przez południe Francji, pozostawiając po sobie niewielkie zniszczenia. Nie mamy jednak na myśli bolidu z Robertem Kubicą w kokpicie, a gwałtowny żywioł.

Ulewny deszcz i intensywny śnieg wywołał panikę w kilku miejscowościach prowincji Pas-de-Calais położonej na północy Francji. W ciągu kilkunastu minut ulice znalazły się pod wodą. Zdaniem synoptyków, w jeden dzień spadło tyle wody, ile zazwyczaj w miesiąc.

Lawina śnieżna we francuskim kurorcie Saint-Francois-Longchamp uwięziła dziesiątki narciarzy na wyciągu. Wisząc w powietrzu na krzesełkach musieli czekać na helikopter z ratownikami. W wypadku nikt nie ucierpiał.

42 tysiące platanów wzdłuż francuskiego Kanału Południowego idzie pod topór. Niektóre z nich liczą sobie nawet 200 lat. Zrozpaczeni Francuzi mówią wprost o "narodowej katastrofie". Spowodował ją "czarny rak" - grzyb przywieziony do Francji przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

Wieś w cenie kawalerki - to tegoroczny hit sezonu w branży nieruchomości. Gdzie? W zachodniej Francji. 19 budynków, basen i kort tenisowy czekają na nowego właściciela.

Wyż znad Atlantyku przyniósł piękną wiosenną pogodę krajom zachodniej i południowej Europy. Z ciepła korzystają mieszkańcy i turyści we francuskich kurortach śródziemnomorskich. W Nicei rozpoczęli sezon plażowicze, nie zabrakło też amatorów morskich kąpieli.

Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.