Francja

Francja

Dżihadyści z północy Mali, których pozycje od kilku dni są bombardowane przez siły francuskie, ogłosili, że "uderzą w serce Francji". Od francuskich bomb tylko w mieście Gao w niedzielnych nalotach zginęło ponad 60 islamistów.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zwrócił się w sobotę do prezydenta Francji Francois Hollande'a o wyjaśnienie, dlaczego francuski przywódca spotykał się z jedną z trzech kurdyjskich aktywistek, które zostały zastrzelone w tym tygodniu w Paryżu.

Co najmniej kilkudziesięciu islamistów zginęło w starciach podczas walk o miasto Konna w środkowej części Mali. Minister obrony Francji, której armia wspiera malijskie służby, poinformował także w sobotę, że francuski pilot śmigłowca został śmiertelnie ranny podczas ostrzału z powietrza. W Mali od piątku obowiązuje stan wyjątkowy w związku z ostatnimi atakami islamistów.

Francja, która przez pół wieku ustanawiała władców w byłych koloniach w Afryce, odmówiła pomocy jednemu z nich - prezydentowi Republiki Środkowoafrykańskiej. W grudniu prezydent Francois Bozize prosił Paryż o pomoc, gdy rebelianci podeszli pod stolicę kraju.

- Nigdy nie zapuszczam się do części Pałacu Elizejskiego, gdzie sprawuje się władzę - tak Valerie Trierweiler, partnerka życiowa prezydenta Francji, odpowiedziała na pytanie mediów o polityczne ambicje. Zapowiedziała także, że zamierza stworzyć własną fundację. To zupełnie nowe oblicze Pierwszej Damy, co nazwano "przemianą krnąbrnej madame Trierweiler". Nie bez przyczyny - nowy wizerunek ma poprawić także notowania samego prezydenta, borykającego się z brakiem społecznego poparcia.

O zapewnienie ochrony obywatelom i ambasadzie Francji w Republice Środkowoafrykańskiej zwrócił się do ministra obrony prezydent Francois Hollande. Placówka dyplomatyczna, a także biuro Air France w stolicy kraju, Bangi, zostały zaatakowane w środę.

Boże Narodzenie na plaży? Wcale nie trzeba jechać w tropiki. Wystarczy wybrać się na południe Francji. Tam w weekend temperatura sięgnęła 22 st. C, a część plażowiczów postanowiła nawet zażyć morskich kąpieli.

Zima coraz śmielej poczyna sobie w Europie. W Belgii i Francji opady śniegu stały się pretekstem do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Trasy biegowe zapełniły się narciarzami, a na skwerach powstawały bałwany.

Europejczycy też starają się budować nowoczesne bezzałogowce. W powietrze wzbił się nEUROn, eksperymentalny trudnowykrywalny dron, budowany przez konsorcjum europejskich firm. Podobne maszyny są obecnie domeną USA.

Trzy dni po powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Francję, otwarto ponownie słynną Grotę Objawień w Lourdes - podały we wtorek francuskie media. Według administratorów sanktuarium straty są szacowane na około 2 miliony euro.

Jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego - francuskie miasteczko Lourdes - zalała powódź. W sobotę na miejscowości francuskiej części Pirenejów spadło po kilkaset litrów deszczu na metr kwadratowy. Pielgrzymi zostali ewakuowani.

U wybrzeży Normandii następuje eskalacja francusko-brytyjskiej wojny o łowiska. Konflikt rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy brytyjskie trałowce - legalnie poławiające przegrzebki - zaatakowali francuscy rybacy. Brytyjczycy żądają eskorty Royal Navy, Francuzi odgrażają się, że tym razem rzucą do walki 250 kutrów.