Francja

Francja

Grupa uzbrojonych mężczyzn napadła pod Paryżem na konwój wiozący na lotnisko saudyjskiego księcia. Akcja miała zostać przeprowadzona w "stylu Hollywood" i sprawnością przypominać działanie sił specjalnych. Nikt nie ucierpiał, ale zniknęło 250 tysięcy euro i tajne dokumenty.

Dzięki rozmowom byłego francuskiego deputowanego i szefa partii Ruch na rzecz Francji Philippe'a de Villiers z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na Krymie powstanie park rozrywki - poinformowała francuska firma Puy du Fou, zakładająca takie parki.

Złote monety i sztabki złota o wartości 1,2 mln euro wykopali francuscy robotnicy, w czasie prac ogrodowych w północnej Francji. Pracownicy nic nie powiedzieli o odkryciu właścicielom działki, na zlecenie których wykonywali pracę i następnie ukradli zdobycz.

Po raz pierwszy w sondażu dotyczącym popularności potencjalnych kandydatów we francuskich wyborach prezydenckich pierwsze miejsce zajęła szefowa ultraprawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen. Opublikowane w czwartek badanie zlecił tygodnik "Marianne".

Rosja na wiele sposobów deklaruje, że nie boi się sankcji. Wicepremier Dmitrij Rogozin zapewnił, że nawet zerwanie przez Francuzów kontraktu na dostawę okrętów typu Mistral nie byłoby dla Kremla ciosem. - Zbudujemy je sami - oznajmił, choć rosyjskie stocznie od dekad nie były w stanie podołać podobnemu wyzwaniu.

Do 10 sierpnia możemy spędzić jedną noc w paryskim hotelu, płacąc tyle, ile chcemy - taką ofertę proponuje pięć hoteli w stolicy Francji. Do wyboru są trzy- i czterogwiazdkowe hotele znajdujące się poza ścisłym centrum stolicy, w IX i XI dzielnicy Paryża.

We Francji weszła w życie we wtorek ustawa zobowiązująca restauracje do informowania, które z serwowanych dań są naprawdę przygotowywane na miejscu, a które pochodzą z dostaw hurtowych. Przygotowane na miejscu będą oznaczone specjalnym znakiem.

Francja planuje wprowadzenie zakazu wyjazdu z kraju swoim obywatelom podejrzanym o związki z dżihadystami i radykalnymi ugrupowaniami islamskimi. Nowa ustawa, której projekt przedstawiono w środę, ma na celu wzmocnienie ustawodawstwa antyterrorystycznego.

- Można się obawiać, że prokuratura nie lubi Sarkozy'ego - stwierdził w TVN24 Andrzej Jonas z "The Warsaw Voice". W jego ocenie mamy do czynienia z "jakimś rodzajem szykan" wobec byłego prezydenta Francji. Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu ocenił z kolei, że sposób zatrzymania polityka świadczy o tym, iż francuska prokuratura jest pewna zarzutów mu stawianych.

Zatrzymanie byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego wywołało wielkie poruszenie wśród francuskiej klasy politycznej. Posłowie Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), partii na której czele stał w przeszłości Sarkozy, bronią go i przekonują, że to on jest ofiarą w sprawie. Z kolei przedstawiciele rządzącej Partii Socjalistycznej unikają komentarzy. Przypominają jednak, że wymiar sprawiedliwości może zatrzymać kogo chce, jeśli ma do tego podstawy.