Francja

Francja

Trzej dziennikarze pracujący dla katarskiej telewizji Al-Dżazira zostali zwolnieni z aresztu, nazajutrz po zatrzymaniu w Paryżu za nielegalne posługiwanie się dronem - poinformowały źródła sądowe.

26 lutego 1815 r. Napoleon I Bonaparte wraz z 600 żołnierzami Gwardii Cesarskiej oraz szwadronem polskich szwoleżerów opuścił Elbę, na którą został zesłany niecały rok wcześniej, i powrócił do Francji. Rozpoczęło się "Sto Dni" Napoleona, które 18 czerwca 1815 r. zakończyła bitwa pod Waterloo.

Francuska policja aresztowała trzech dziennikarzy arabskiej telewizji informacyjnej Al-Dżazira, którzy mieli latać dronem nad Paryżem. Przez ostatnie dwie noce donoszono o pięciu bezzałogowych maszynach latających nad stolicą Francji, które wywołały duże poruszenie i zaniepokojenie. Widziano je między innymi nad ambasadą USA, głównymi drogami i najsłynniejszymi zabytkami.

27 proc. brytyjskich muzułmanów sympatyzuje w pewnym stopniu z motywami, które stały za atakiem na redakcję satyrycznego francuskiego tygodnika "Charlie Hebdo" - wynika z sondażu ComRes na zlecenie telewizji BBC. Tymczasem po kilku tygodniach przerwy do kiosków trafił nowy numer satyrycznego tygodnika.

Zniesienie zakazu noszenia burki w szkołach, przyjęcie Tunezji do Unii Europejskiej i wprowadzenie bankowości zgodnej z zasadami prawa muzułmańskiego - to punkty programu Unii Demokratycznych Muzułmanów Francuskich, pierwszej islamskiej partii politycznej we Francji. UDMF właśnie oznajmiło, że weźmie udział w marcowych wyborach samorządowych. W 2017 roku chce też wystawić kandydata na prezydenta.

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Co najmniej pięć bezzałogowych aparatów latających - dronów - dostrzeżono w nocy z poniedziałku na wtorek w różnych miejscach Paryża, lecz mimo mobilizacji sił specjalnych nie udało się namierzyć, kto i skąd je wysłał - podały we wtorek francuskie media.

Sześciu Francuzom, podejrzewanym przez władze o zamiar wyjazdu do Syrii, skonfiskowano paszporty. To pierwszy taki krok od przyjęcia w listopadzie odpowiedniego przepisu w ramach prawa antyterrorystycznego - podały źródła zbliżone do sprawy.

Śniegu w południowo-wschodniej Francji nie brakuje. Narciarze wypoczywający w Alpach nie narzekają na pogodę. Jednak z powodu opadów nie są z pewnością zadowoleni kierowcy. Utknęli w gigantycznym korku na głównych drogach prowadzących do ośrodków narciarskich.

Koniec kłopotów niegdyś potężnego polityka coraz bliższy. Francuski prokurator wniósł o uniewinnienie byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna, przeciwko któremu przed sądem w Lille, na północy Francji, toczy się proces karny o stręczycielstwo.

Dwóch adwokatów pięciorga skarżących poinformowało w poniedziałek, że wycofuje powództwa cywilne przeciwko b. szefowi MFW Dominique'owi Strauss-Kahnowi w procesie karnym o stręczycielstwo, toczącym się przed sądem w Lille na północy Francji.

Kilkaset grobów zostało sprofanowanych na cmentarzu żydowskim w miejscowości Saare-Union, we wschodniej Francji - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, potępiając "z największą stanowczością" ten "haniebny czyn".