Francja

Francja

Rada Stanu, najwyższy francuski organ administracyjny, odmówiła w środę uchylenia stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachach z 13 listopada, powołując się na trwające "zagrożenie terrorystyczne". Uchylenia domagała się Liga Praw Człowieka.

"Trochę mnie poniosło i teraz - niektóre rzeczy zrobiłbym inaczej. Lepiej" - to myśl przewodnia książki Nicolasa Sarkozy'ego. Były prezydent Francji przyznaje w niej między innymi, że błędem były choćby słowa "spadaj, palancie" skierowane do jednego z rodaków, który nie chciał podać mu ręki. Obserwatorzy nie mają wątpliwości - skruchą i pokazem dojrzałości, Sarkozy rozpoczyna walkę o powrót do Pałacu Elizejskiego. Materiał "Faktów z zagranicy".

Szef administracji Nord Pas-de-Calais, regionu na północy Francji, Xavier Bertrand zaapelował w poniedziałek do władz w Paryżu o wysłanie wojska do Calais, gdzie migranci wdarli się do portu i na pokład brytyjskiego promu.

Premier Francji Manuel Valls zapowiedział, że stan wyjątkowy ogłoszony w jego kraju po zamachach w Paryżu w listopadzie zeszłego roku będzie przedłużany na tak długo, jak to będzie konieczne - informuje BBC. W zamachach zginęło 130 osób. Szef Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Pierre Laurent, który uczestniczył w spotkaniu z szefem państwa, oznajmił zaś, że prezydent Francji Francois Hollande zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiąca, po 26 lutego.

Skandal podatkowy nad Sekwaną. Jak pisze "Le Point", blisko 12 miliardów euro ukryli przed rodzimym fiskusem Francuzi, którzy w tym celu założyli konta w szwajcarskim banku UBS. Niemieckie służby przekazały właśnie wymiarowi sprawiedliwości w Paryżu listę 38 tys. kont bankowych.

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie reformy UE nie powinno powstrzymywać dalszej integracji strefy euro. Zapowiedział też nasilenie bombardowań tzw. Państwa Islamskiego.

- Polskie społeczeństwo obywatelskie ma się dobrze i w przeszłości dowiodło swojej wielkiej odporności. Polacy muszą się na tym oprzeć, aby ruszyć ponownie w kierunku jasnej strony mocy - twierdzi francuska telewizja France 24 na swojej stronie internetowej. Według komentatora stacji, Polska niebezpiecznie skręca w kierunku wzorców ustanowionych przez Wiktora Orbana na Węgrzech i sama odrzuca ideały wywodzące się z czasów Solidarności.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że zawarcie porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego to dobry krok, ale należy zachować ostrożność wobec Teheranu i pilnować, czy postanowienia umowy są wdrażane.