Francja - UE

Francja - UE

Aby przetrwać Unia Europejska musi tworzyć dobrobyt, miejsca pracy i zapewniać bezpieczeństwo – pisze w "Le Figaro" ekonomista Nicolas Baverez. Apeluje o wzmocnienie sojuszu Francji i Niemiec w celu "zbudowania Unii na nowych podstawach".

Francja i Niemcy przygotowały razem propozycje uczynienia polityki obronnej Unii Europejskiej bardziej skuteczną, aktywną i użyteczną - powiedział w piątek AFP minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Ich wspólny dokument będzie przedstawiony 16 września w Bratysławie.

O przyszłości Unii Europejskiej ze strony Francji będzie najpewniej decydować następca prezydenta Francois Hollande'a - konserwatysta. Nicolasowi Sarkozy'emu i jego rywalom chodzi o mniejszą, słabszą i bardziej narodową Unię - pisze w piątek portal Politico.

Europa nie ma czasu na dyplomatyczną ostrożność, po referendum w sprawie Brexitu musi "przeciąć ten wrzód" i opracować nową wizję samej siebie - ocenił premier Francji Manuel Valls. Nieśmiałe działania tylko zachęcą eurosceptycznych populistów - ostrzegł.

- Europa powinna być "wymyślona na nowo", a plan prowadzący do tego mógłby być w przyszłości przedmiotem ogólnoeuropejskiego referendum - oświadczył w poniedziałek uchodzący za jednego z głównych kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta Francji Alain Juppe.

Dwoje na każdych troje Francuzów wyraża pragnienie, aby ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Taki jest rezultat sondażu, którego wyniki ogłosił w piątek tygodnik "Paris Match".

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie reformy UE nie powinno powstrzymywać dalszej integracji strefy euro. Zapowiedział też nasilenie bombardowań tzw. Państwa Islamskiego.

Ministrowie spraw wewnętrznych i transportu ośmiu krajów UE oraz Szwajcarii wezwali w sobotę w Paryżu do zwiększenia środków bezpieczeństwa na kolei, głównie na połączeniach międzynarodowych. Zaapelowali do Komisji Europejskiej, by ta wprowadziła zmiany w kodeksie granicznym Schengen.