Francja - UE

Francja - UE

Kandydat na prezydenta Francji w nadchodzących wyborach, centrysta Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek, na wiecu wyborczym w Paryżu, że Francuzi "potrzebują Europy". - Dlatego zbudujemy ją jeszcze raz - dodał, zapowiadając wzmocnienie sojuszu z Berlinem.

Nowy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w pierwszą podróż zagraniczną udał się do Paryża. Wraz z prezydentem Francois Hollande'em podkreślał w czwartek, że z powodu Brexitu Niemcy i Francja muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność w Europie.

Prezydent Francji François Hollande ocenił w środę, że Brexit wymusi Unię Europejską różnych prędkości. To jego reakcja na poinformowanie przez brytyjski rząd szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W debacie kandydatów na prezydenta Francji pojawiły się wątki dotyczące Polski. Marine Le Pen napiętnowała przeniesienie zakładów sprzętu gospodarstwa domowego Whirlpool z Amiens do Łodzi. Z kolei Jean-Luc Melenchon proponował, by "raz jeszcze poruszono sprawę granic powstałych po (likwidacji) ZSRR" i wzywał do rozmów z Rosją.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande potępili używanie przez władze Turcji w polemikach politycznych z Niemcami oraz innymi państwami Unii Europejskiej porównań z nazizmem - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że zbliżające się wybory prezydenckie we Francji będą miały rozstrzygające znaczenie dla dalszych losów Unii Europejskiej. Tylko Emmanuel Macron może pokonać Marine Le Pen, która chce rozbić Europę - ocenia.