Finlandia

Finlandia

Do dwóch wzrosła liczba ofiar sobotniej strzelaniny w Finlandii. Rannych jest - według różnych źródeł - od kilku do kilkunastu osób. Mężczyzna, ujęty już przez policję, otworzyło ogień do ludzi z dachu jednego z budynków.

Proeuropejski polityk współrządzącej, konserwatywnej partii Koalicja Narodowa Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 62,6 proc. poparcia. Jego rywal, Pekka Haavisto z Zielonej Unii (Zieloni) zdobył 37,4 proc. głosów. - To lepszy wynik niż się spodziewałem - powiedział podczas wieczoru wyborczego nowo wybrany prezydent.

Kolejne europejskie kraje zostają mocno dotknięte przez zimę. Na jednej z autostrad w Finlandii, z powodu złych warunków atmosferycznych i niemal zerowej widoczności, doszło do kilkuset kolizji.

Polityk współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa, Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę pierwszą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 37 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął w wyborach kandydat Zielonych (Zielonej Unii) Pekka Haavisto - 18,8 proc. To właśnie ci politycy zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 5 lutego.

W pewnym momencie dzieci przestają w niego wierzyć - niesłusznie, bo św. Mikołaj istnieje. Choć zapracowany, to ma się świetnie w swojej siedzibie w Rovaniemi, tuż na kole podbiegunowym. Co roku w odwiedziny przyjeżdżają do niego dziesiątki turystów, a pocztą przychodzi ponad pół miliona listów.

Ukraiński kapitan brytyjskiego statku został aresztowany w Finlandii, ponieważ bez odpowiedniej dokumentacji przewoził w ładowniach 69 rakiet ziemia-powietrze typu Patriot i 150 ton materiałów wybuchowych. Pociski miały zostać przewiezione z Niemiec do Korei Południowej.

B. ambasador RP w Helsinkach Joanna Hofman wzięła w MSZ bezpłatny urlop - jak mówi resort - motywowany "względami rodzinnymi". W tym czasie, konkretnie na początku czerwca została wiceprezesem w fińskim koncernie energetycznym Fortum. Firma inwestuje w Polsce. MSZ wyjaśnia sprawę.

Policja w Helsinkach oświadczyła, że nic nie sugeruje, aby znaleziony kilka dni temu w Helsinkach ładunek wybuchowy miał jakikolwiek związek z terroryzmem - informuje fińska telewizja YLE. Nie ma też podstaw by tą sprawę łączyć z sobotnim incydentem - gdy ktoś wrzucił koktajl Mołotowa do warsztatu samochodowego.

Fińscy populiści powinni współtworzyć rząd - twierdzą zgodnie politycy największych fińskich partii. Prawdziwi Finowie - bo o nich mowa, zdobyli w wyborach 19 proc. głosów i są trzecią siłą w parlamencie. Jeśli wejdą do koalicji, mogą dobić i tak już pogrążoną w kryzysie Portugalię.

To była bardzo nietypowa kiełbasa wyborcza - kandydaci fińskiej Partii Piratów i Sojuszu Lewicy zrzucili ubrania, by zyskać głosy wyborców. Dziś w Finlandii odbywają się wybory parlamentarne. W przedwyborczych sondażach wysokie notowania miała eurosceptyczna partia Prawdziwi Finowie, wynik głosowania może więc mieć wpływ na przyszłość Unii Europejskiej.

Po siedmiu latach kierowania rządem premier Finlandii Matti Vanhanen złożył w piątek rezygnację - poinformowały w komunikacie fińskie władze. Zastąpi go prawdopodobnie minister ds. administracji państwowej i samorządu lokalnego Mari Kiviniemi.

Skazana na dożywocie za zabicie pacjentki i próbę zabicia niemowlęcia Finka zmarła w celi. Nazywana "aniołem śmierci" pielęgniarka Katariina Pantila miała 28-lat.

Prawdopodobny sprawca czwartkowej strzelaniny w centrum handlowym w fińskim mieście Espoo świadomie wybrał swoje ofiary - tak twierdzi tamtejsza policja. Finowie w dalszym ciągu nie mogą pogodzić się z tym co się stało. - To szokujące - powiedział jeden z nich.

Sprawca strzelaniny w Espoo niedaleko Helsinek nie żyje, potwierdziła policja. Zanim odebrał sobie życie 43-letni Kosowianin Ibrahim Shkupolli zabił swoją byłą żonę, a potem cztery osoby w miejscowym centrum handlowym.

Niedługo po masakrze w Winnenden w Niemczech do podobnego zdarzenia mogło dojść w Czechach. Mogło, ale nie doszło, bo czeskiej policji udało się zatrzymać nastolatka, który w planach miał wysadzić szkołę i wystrzelanie swoich kolegów.

Uzbrojony w maczetę 20-letni uczeń zaatakował przechodniów przed jedną ze szkół w RPA. Tragiczny bilans to co najmniej 3 osoby zabite i 12 ciężko rannych.