Finlandia

Finlandia

Fińskie siły powietrzne wzmocnią monitoring przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem w związku z wydarzeniami na Krymie i odbywającymi się blisko fińskich granic amerykańskimi i rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi - poinformowały fińskie władze. Jednocześnie zapewniły, że nie ma powodów do obaw, a działania mają charakter profilaktyczny.

Wichura, a także ulewne opady deszczu spowodowały, że około 30 tysięcy fińskich gospodarstw domowych zostało bez prądu. Jak podają synoptycy, wiatr podczas sztormu osiągał prędkość 86 kilometrów na godzinę, co pozwoliło mu zrywać liczne linie energetyczne wzdłuż wybrzeża Finlandii.

Dwa rosyjskie samoloty wojskowe są podejrzane o naruszenie przestrzeni powietrznej Finlandii - poinformowało fińskie Ministerstwo Obrony. To już drugi tego typu incydent w ciągu miesiąca. W obu przypadkach Rosjanie zaprzeczyli, jakoby wysłali maszyny nad terytorium sąsiada.

Nietypowo wysokie temperatury rozpieszczają mieszkańców wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. W Szwecji tegoroczny maj okazał się jednym z pięciu najcieplejszych w historii tamtejszych pomiarów. W Finlandii blisko 30-stopniowe upały zawitały nawet w okolice koła podbiegunowego – i to zaledwie miesiąc po tym, kiedy były jeszcze pokryte śniegiem.

Fińska prywatna telewizja MTV3 donosi, że nazwisko Władimira Putina znalazło się na liście członków przestępczych grup zorganizowanych przygotowanej przez Narodowe Biuro Śledcze Finlandii. Zaledwie dwa tygodnie temu wybuchła afera, gdy okazało się, że prezydent Rosji jest na innej, podobnej liście Biura.

Przy minus 34 stopniach na rzęsach osiada szron, bateria w aparacie rozładowuje się natychmiast, a zdjęcie rękawiczki grozi odmrożeniem palców. W ten najzimniejszy w roku czas w szwedzkim Jokkmokk na kole polarnym odbywa się największe święto w tej części świata. Właśnie tam sprawdziłam, jak smakuje mięso z renifera i jak żyją Samowie – rdzenna ludność północnej Europy.

Wilki zamieszkujące Finlandię coraz częściej pojawiają się w bezpośrednim otoczeniu ludzi. W kraju zapanowało powszechne przyzwolenie na to, by do nich strzelać, pomimo że populacja tych zwierząt jest bardzo nieliczna.

Domy odcięte od świata, przepełnione zbiorniki retencyjne - to krótki bilans powodzi, która w weekend zalała zachodnie regiony Finlandii. W ciągu ostatnich dni spadło tam tyle deszczu, ile zazwyczaj pojawia się przez cały październik.

Silne burze nawiedziły w poniedziałek Finlandię. Intensywne opady zalały miasto Oulu na zachodzie kraju. Podtopione są piwnice budynków i główne miejskie tunele. Z powodu zniszczeń spowodowanych przez wodę, zamknięto dwa piętra domu towarowego.

Do dwóch wzrosła liczba ofiar sobotniej strzelaniny w Finlandii. Rannych jest - według różnych źródeł - od kilku do kilkunastu osób. Mężczyzna, ujęty już przez policję, otworzyło ogień do ludzi z dachu jednego z budynków.

Proeuropejski polityk współrządzącej, konserwatywnej partii Koalicja Narodowa Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 62,6 proc. poparcia. Jego rywal, Pekka Haavisto z Zielonej Unii (Zieloni) zdobył 37,4 proc. głosów. - To lepszy wynik niż się spodziewałem - powiedział podczas wieczoru wyborczego nowo wybrany prezydent.

Kolejne europejskie kraje zostają mocno dotknięte przez zimę. Na jednej z autostrad w Finlandii, z powodu złych warunków atmosferycznych i niemal zerowej widoczności, doszło do kilkuset kolizji.

Polityk współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa, Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę pierwszą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 37 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął w wyborach kandydat Zielonych (Zielonej Unii) Pekka Haavisto - 18,8 proc. To właśnie ci politycy zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 5 lutego.

W pewnym momencie dzieci przestają w niego wierzyć - niesłusznie, bo św. Mikołaj istnieje. Choć zapracowany, to ma się świetnie w swojej siedzibie w Rovaniemi, tuż na kole podbiegunowym. Co roku w odwiedziny przyjeżdżają do niego dziesiątki turystów, a pocztą przychodzi ponad pół miliona listów.