Finlandia

Finlandia

Fińskie ministerstwo obrony, które na początku maja wyśle listy do 900 tys. rezerwistów, nie zrobi tego w reakcji na "sytuację kryzysową" wokół tego kraju, spowodowaną m.in. przez pojawienie się nieznanego okrętu podwodnego na wodach terytorialnych wokół Helsinek. Akcja informacyjna była przygotowywana od dwóch lat i piszący o niej amerykański "Newsweek", źle ją zrozumiał - przekazał rzecznik prasowy Fińskich Sił Zbrojnych.

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony krajów UE naszymi myśliwcami Gripen - poinformował szwedzki koncern lotniczo-zbrojeniowy Saab. Jest to efekt konfliktu, który trwa na wschodzie Ukrainy.

- Potwierdzenie, czy wykryty podwodny obiekt był okrętem podwodnym, zajmie dni albo i tygodnie - powiedział adm. Juha Vauhkonen, szef sztabu fińskiej marynarki. Wcześniej informowano, że jeden z okrętów patrolujących wody terytorialne Finlandii zauważył pod wodą "cel". W jego kierunku zostało zrzuconych z pokładu kilka "ostrzegawczych bomb" - jak powiedział minister obrony.

Jeden człowiek, czternaście psów, a przed nimi 1000 km arktycznej tundry do pokonania. W pokrytej śniegiem bezkresnej krainie liczy się tylko zaufanie pomiędzy psami i człowiekiem. I ich zjednoczenie w osiągnięciu jednego celu - mety wyścigu Finnmarkslopet.

Ministrowie obrony państw nordyckich wspólnie skrytykowali politykę zagraniczną Rosji i zapowiedzieli ściślejszą współpracę w celu równoważenia zagrożenia ze wschodu. - Rosyjskie wojsko prowokuje nas wzdłuż naszych granic - stwierdzili i nazwali działania Rosjan „największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Europy”.

Po Ukrainie Finlandia ma drugą najdłuższą granicę z Rosją spośród państw Europy, a widmo zagrożenia ze wschodu jest stałym elementem fińskiej polityki. Przez całą zimną wojnę Finowie ugłaskiwali "niedźwiedzia", poddając się jego żądaniom i w zamian pozostali niepodlegli. Zostało to nazwane "finlandyzacją". Teraz Helsinki zajmują jednak coraz twardszą postawę.

Premier Finlandii Alexander Stubb oświadczył w czwartek, że jego dzielący 1300-kilometrową granicę z Rosją kraj nie powinien wykluczać możliwości ubiegania się w ciągu najbliższych czterech lat o członkostwo NATO.

Kondycja rubla martwi nie tylko samych Rosjan. Okazuje się, że Finowie, szczególnie ci mieszkający przy granicy wielkiego sąsiada, też odczuwają skutki spadku wartości rosyjskiej waluty. Dotąd żyli z bogatych Rosyjskich turystów, wielu z nich pracuje też u sąsiadów. Dziś coraz mniej tych turystów odwiedza przygraniczne miejscowości, więc hotele, sklepy i restauracje zaczęły świecić pustkami.

10 dolarów i 20 centów - tyle średnio płacą pasażerowie w Indiach za 100-kilomterowy lot samolotem. Drożej kosztuje ich nawet przejechanie takiego dystansu pociągiem. Najwięcej na świecie, bo ponad 138 dolarów za 100 km, trzeba zapłacić w Finlandii. Ten sam dystans w Polsce pokonamy samolotem za niewiele ponad 18 dolarów.