Finlandia

Finlandia

48 procent Finów jest za przeprowadzeniem referendum w sprawie wstąpienia kraju do NATO, a 47 procent jest mu przeciwnych - wynika odpowiednio z sondaży opublikowanych w piątek przez publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego Yle i stację telewizyjną MTV .

Rosja spróbuje rozpocząć dialog z NATO o środkach zaufania i zapobieganiu konfliktom, mimo że NATO rozszerza się w stronę granic Rosji - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Jednocześnie pogroził Finom - gdyby chcieli wstępować do NATO.

Wstąpienie Finlandii do NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo kraju, ale prowadziłoby także do poważnego kryzysu w stosunkach z sąsiednią Rosją - głosi opublikowany w piątek raport grupy roboczej powołanej przez rząd w Helsinkach.

Rosnące wydatki Pentagonu na odstraszanie Rosji powodują, że częstotliwość i skala ćwiczeń wojsk USA w Skandynawii będą wyjątkowe w tym oraz następnym roku - wylicza portal Military Times. Odbędą się między innymi precedensowe manewry w Finlandii, a ćwiczenia Baltops-16 będą jeszcze większe niż poprzednie, które i tak były rekordowe.

Fiński minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo poinformował w środę, że Finlandia i Rosja postanowiły zacieśnić współpracę graniczną w związku z rosnącą liczbą migrantów przedostających się na terytorium Unii Europejskiej.

We wtorek 12 stycznia w Finlandii w gminie Eura widoczne było niezwykłe zjawisko. Na nocnym niebie na złoto rozbłysła mapa miasta. To kryształki lodu utworzyły słupy świetlne odzwierciedlające oświetlenie uliczne.

Władze Finlandii poinformowały, że wydalą do Stanów Zjednoczonych rosyjskiego obywatela oskarżonego o oszustwa komputerowe i nadużycia. Władze Rosji utrzymują, że zatrzymanie mężczyzny w Finlandii w sierpniu ubiegłego roku było bezprawne.

W Helsinkach rozpoczął się w proces trzech funkcjonariuszy fińskiej policji, w związku z wpisaniem prezydenta Rosji Władimira Putina do krajowego rejestru podejrzanych o przestępstwa. Policjantom zarzucono zaniedbanie obowiązku odpowiedniej kontroli danych wprowadzanych do systemu.

Kilkudziesięciu agresywnie nastawionych Finów "powitało" w piątek przed wjazdem do jednego z ośrodków przejściowych autokar z około 40 uchodźcami. Zebrani rzucali w stronę przybyłych petardy. Towarzyszyły temu obelgi. Jeden z przybyłych na miejsce Finów miał na sobie biały kartonowy kaptur symbolizujący poglądy rasistowskiego Ku Klux Klanu.